Öğretmen Bir Ailenin Feryadı / A.F.
79687 | | | 13-01-2009

Diğer Yazarlar

Zorunlu hizmetini yapmış, Aksaray’da kadrolu olarak çalışan sekiz yıllık bir öğretmenim. Eşim Bitlis’in bir köyünde sözleşmeli sınıf öğretmeni. Bir ümitle bir yılını doldurup eş durumu özrü ile ailemiz evimizin olduğu Aksaray’da birleşecekti. Kılavuz yayımlandıktan sonra kara haber tez geldi. Haber, ‘yer yok, eşinin gelmesi bir başka bahara’ diyordu.

 

Geçen yıl Bitlis’e giderken kızımız annesinin kucağında henüz iki aylıktı, şimdi on dört aylık olmuş! Şükür telefon çekiyor da seslerini duyabiliyorum. Bağlı bulunduğumuz Bakanlığımız sağ olsun kadrolu öğretmenlerimiz için her türlü kolaylığı gösteriyor ki, görevidir elbet. Mevzu anayasal hak olan aile bütünlüğü! Yalnız ‘sözleşmeli öğretmene yer yok! Ailen de başının çaresine baksın!’ diyor.

 

Sayın Bakanımız her fırsatta kadrolu, sözleşmeli öğretmen hakkı aynı derken, bu uygulamalara, kutsal mesleğin içinden birisi olarak, bir baba olarak nasıl inanmalıyım ki? Bulunduğum okulda bile boş sınıf öğretmeni normu varken, ‘yer yok, varsa da kadroluya’ denirken, kime inanmalı, kime güvenmeliyim? Bu şartlar altında eşim ve kızımdan 1100 kilometre uzakta nasıl bir öğretmenlik yapabilirim? Bunu herkesin vicdanına havale ediyorum!

 

Göstermelik birkaç boş pozisyon vererek bir elin parmağını geçmeyecek kadar sözleşmeli öğretmen ailelerini kavuşturacak olan Bakanlığımız ya bu vebali üstlenecek ya da gerekli hassasiyeti gösterip binlerce aileyi sevdiklerine kavuşturacak!

 

Sözleşmeli binlerce öğretmen ailesi bu kararı bekliyor!

Önceki Yazılar
1- Taşrada sendikacı olmak ya da bir yol açıcının hikâyesi / Hıdır YILDIRIM
2- Nev'i şahsına münhasır bir sendika önderi: Erol Battal / Hıdır YILDIRIM
3- Mehmet Akif İnan'ın gençlik tasavvuru / Hıdır YILDIRIM
4- Öğretmen Mehmet Akif İnan / Hıdır YILDIRIM
5- Mehmet Akif İnan'ın şiir anlayışı ve 'vefa' beyti / Hıdır YILDIRIM
6- Toplu sözleşme sürecine dair / Şenol METİN
7- Yeni Türkiye tescillenmiştir / Talat YAVUZ
8- Vefa/t yahut Eğitim-Bir-Sen'in taşra tarihi / Hıdır YILDIRIM
9- Kâğıttan kaplan tüccarlarına cevap / Celal DEMİRCİ
10- Şair, mütefekkir, sendikacı Mehmet Akif İnan / Hıdır Yıldırım
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Top