Rotasyon Rutinleşiyor / Erol Ermiş
79251 | | | 27-01-2011

Diğer Yazarlar

MEB’de rotasyon konusu gündeme geldiğinde birtakım çevreler bunun imkânsız olduğunu, buna izin vermeyeceklerini, uygulansa bile yargıdan döneceğini yüksek perdeden dile getirdiler. Esasen başka ülkelerde çok kolaylıkla uygulanabilecek şeyler, Türkiye’de biraz zaman ve kararlılık gerektiriyor.

2002 yılından beri iktidar olan AK PARTİ, kesintisiz tek başına iktidarına rağmen sıradan bir işi ancak sekiz yıl sonra uygulayabildi. Türkiye’nin son sekiz yılda yaşadığı çalkantılı süreç enine boyuna değerlendirildiğinde, sıradan bir işin bu kadar uzaması normal görülebilir.

Yerel Mahkemelerden rotasyonla ilgili iptal kararları gelmeye devam etse de rotasyon kabul görmüştür ve uygulama genişletilecektir.

Rotasyonda kararlılığın bir göstergesi olarak İstanbul’da İlçe Milli Eğitim müdürlerinin yerleri değiştirildi. Hiç de yer yerinden oynamadı.  Ufak tefek serzenişler tabiî ki olacak. Uygulamanın muhataplarından çoğu da memnun. Bazı ilçelerin müdürleri diğerlerine göre uzak yerlere verilmiş, hepsi o kadar. Hiçbir uygulamanın yüzde yüz memnuniyet vermesi de mümkün değildir.

“Tebdil-i mekânda ferahlık vardır.” sözü hem gidenler hem de kalanlar açısından son derece doğrudur. Gidenler açısından yeni bir başlangıç, yeni yüzler, yeni bir deneyim anlamına gelirken; kalanlar açısından biraz rahatlama, biraz yeni uygulamalar görme ve kıyas yapma olanağı gibi anlamlar ifade etmektedir.

Bu uygulamadan sonra hiç kimsenin gittiği yerde çok uzun yıllar kalamayacağı iyice anlaşılmış oldu. Görev sahipleri artık yeni duruma göre pozisyon alacaklar ve çalışmalarını ona göre yürüteceklerdir. Hizmette, muhatabın memnuniyeti ilk sıraya yerleşecektir. Yönetişim anlayışının kurumlara yerleşmesine katkı sağlayacaktır. Yöneticiler birbirinin uygulamalarını yakından görecek, deneyim paylaşımına gidilecektir.

Yapılan açıklamalara bakılırsa rotasyondan herkes nasibini alacaktır. Şube müdürleri, Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Okul/Kurum Müdür başyardımcıları, Müdür yardımcıları, hatta öğretmenler de rotasyonu tadacaktır.

İlçe Milli Eğitim müdürlerine uygulanan rotasyon, Okul/Kurum müdürleri açısından bir teselli olmuştur. Çünkü “Elle gelen, düğün bayramdır.”

Kuşkusuz ilçe Milli Eğitim müdürlerinden de mahkemeye gidenler olacaktır. Hukuk malum herkese lazım. Mahkeme kapılarını aşındıranlar, Türkiye’de adaleti tükettiklerinin farkında mı acaba? Bu tehlikeli oyun bir gün bu arkadaşlarımızın aleyhine dönerse şaşırmamak gerekir. Aynı konuda ülkenin değişik yerlerinden öyle değişik kararlar geliyor ki şaşırmamak elde değil. Hobisi mahkemeye koşmak olanlara yakında bu işin de sonunun geleceğini hatırlatmak isteriz.

Seçimler öncesi rotasyon konusunda yeni bir atraksiyon beklememekle birlikte seçimlerin hemen sonrasında peş peşe rotasyon uygulamaları beklenmelidir.

Bakanlığın rotasyon konusunda kararlılığını takdirle karşılamakla birlikte, mağduriyete yol açılmaması için özellikle büyükşehirlerde uzak yerlere atanmanın önüne geçilmelidir. İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna yönetici atamanın hakkaniyetle bağdaşır bir tarafının olmadığı ortadır. Yaka değiştiren ya da çok uzak okullara atanan okul müdürlerine bir defaya mahsus becayiş hakkı getirilmeli, bundan sonrasında ise tercihlerinden herhangi birine atanamayanlara ya yeni bir müracaat hakkı verilmeli ya da en az üç ilçeyi tercih etme hakkı getirilmelidir.

Rotasyonun İstanbul’da eğitime olumlu katkı sağlamasını temenni ederken yeni atanan ve görev yerleri değiştirilen İlçe Milli Eğitim müdürlerine başarılar dileriz.

Önceki Yazılar
1- Nev'i şahsına münhasır bir sendika önderi: Erol Battal / Hıdır YILDIRIM
2- Mehmet Akif İnan'ın gençlik tasavvuru / Hıdır YILDIRIM
3- Öğretmen Mehmet Akif İnan / Hıdır YILDIRIM
4- Mehmet Akif İnan'ın şiir anlayışı ve 'vefa' beyti / Hıdır YILDIRIM
5- Toplu sözleşme sürecine dair / Şenol METİN
6- Yeni Türkiye tescillenmiştir / Talat YAVUZ
7- Vefa/t yahut Eğitim-Bir-Sen'in taşra tarihi / Hıdır YILDIRIM
8- Kâğıttan kaplan tüccarlarına cevap / Celal DEMİRCİ
9- Şair, mütefekkir, sendikacı Mehmet Akif İnan / Hıdır Yıldırım
10- Müdürler müfettiş olunca! / Talat YAVUZ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Top