YÖNVER’mek Yetmez, Gönül Vermek de Gerekir / İdris Şekerci
80836 | | | 31-01-2012

Diğer Yazarlar
Eğitim, bir akıl ve gönül işidir” diyordu bir dostum, bir eğitim kurumunun sloganından alıntı yaparak eğitimi özetlerken. Bakan Dinçer’in yanı sıra daha birçok bürokrat, siyasetçi ve eğitim yöneticisinin katıldığı İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önemli projelerinden YÖNVER’in ödül töreni bana nedense bu sözü hatırlattı. Toplantıya katılımı sağlamak adına -biraz da abartarak- sürekli mesaj ve Kurum Net üzerinden ve ilaveten elektronik katılım teyidi alan davetiyelerle bir ilki gerçekleştirdiği toplantı, ne yalan söyleyeyim beni umutlandırdı.

Ödül töreninin açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, YÖNVER Projesi’yle amaçlarının eğitimde iyi örnekleri de ortaya çıkarmak olduğunu dile getirirken, ölçmenin önemine de değiniyor ve ‘ölçemediğinizi yönetemezsiniz’ diyerek doğru bir tespitte bulunuyordu. Sözün başında ifade ettiğim, eğitimin akıl ve gönül işi olduğu vurgusu açısından bu toplantı belki de hesap edilmeden topyekûn eğitim camiası olarak bir gerçeğimizi gün yüzüne çıkardı. Belki sendikacı olarak başat konularımızdan birisi olan ekonomik kaygı refleksi de gösterildi bu programın kritiği yapılırken. Doğrudur, başka zaman yapılabilir ya da bir formül ile bu kayıp telafi edilebilir idi. Bu önemli eksiği ıskalayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde bu programı deruhte edenler adına zaafı yok sayamayız. Ancak bunu gündem yapıp eleştiri oklarımızı bu hedefe yönlendirirken, hepten yönümüzü de kaybetmemeliyiz. Tüm zayıf yönlerimizi ve güçlü taraflarımızı ortaya koyan YÖNVER, başarının rutinin dışına çıkmakla sağlanabileceğini de ortaya koydu. Bardağın dolu tarafından bakıldığında, YÖNVER programı, ‘nereden geldik buraya’ uğultusu arasında isteyene şu mesajı da vermiş oluyordu:

Bir akıl işi olarak YÖNVER iyi bir projedir. Ancak, akıllı tahta, kullanmak istemeyenin elinde ne anlam ifade ediyorsa, vizyon sorunu olan için ise YÖNVER odur. İl Milli Eğitimin ilgili birimleri ve Müdür Bey, buna da bir çare bulabilir mi bilmiyorum. Sözün sonuna doğru hiç bir özel kişiyi düşünmeden birlikte aynanın karşısında olarak şu tehlikenin uyarısını yapmak istiyorum sadece. Yukarıdan aşağıya -Sayın Bakanın da satır arasında değindiği üzere- bu gidiş cilalı imaj devrine sürüklemesin bizi.

Hasılı kelam, gönül vermeden yön bulmak zor zanaattır vesselam. 

Önceki Yazılar
1- Taşrada sendikacı olmak ya da bir yol açıcının hikâyesi / Hıdır YILDIRIM
2- Nev'i şahsına münhasır bir sendika önderi: Erol Battal / Hıdır YILDIRIM
3- Mehmet Akif İnan'ın gençlik tasavvuru / Hıdır YILDIRIM
4- Öğretmen Mehmet Akif İnan / Hıdır YILDIRIM
5- Mehmet Akif İnan'ın şiir anlayışı ve 'vefa' beyti / Hıdır YILDIRIM
6- Toplu sözleşme sürecine dair / Şenol METİN
7- Yeni Türkiye tescillenmiştir / Talat YAVUZ
8- Vefa/t yahut Eğitim-Bir-Sen'in taşra tarihi / Hıdır YILDIRIM
9- Kâğıttan kaplan tüccarlarına cevap / Celal DEMİRCİ
10- Şair, mütefekkir, sendikacı Mehmet Akif İnan / Hıdır Yıldırım
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Top