Masanın Yancısı/Emrullah Aydın
78410 | | | 16-06-2012

Diğer Yazarlar

Dört kişi bir masaya oturup okey oynamaya başladığında sonradan gelen beşinci kişi yan tarafa bir sandalye atar. Oyunu oynayanlar bu adamın da yiyip içtiğinin hesabını ödemek zorundadır. Eğer mevsim kış ise en fazla 1-2 çay, oralet içebilirler, yaz için ise en fazla 1 soda veya 1 açık ayran hakları vardır. Öyle kola içeyim, bir karışık tost patlatayım diyen yancı nefretle karşılanır, kınanır...

Güncel internet sözlüklerinde yancı, “kahvelerimizde, kankasına yan tarafta oturanın eli hakkında bilgi vermek suretiyle masanın tadını kaçırmakla görevli kişi...” olarak tanımlanır.

Oyunda hile yapılmasına yardımcı olur. Hesabı kabartma dışında, oturan dörtlüye hiç bir faydası olmayan, çift taraflı çalışan soğuk savaş dönemi ajanı misali menfaati doğrultusunda tüyo veren kişidir. Oyuna müdahale eden, masanın etrafında turlayan, seni taş çalmaya zorlayan, çekişmeli bir oyunun başından sonuna kadar her seferinde herkese teker teker “kalk, bir kere de ben oynayayım” diyen kişidir.

Tam taş atacakken kaşlarını kaldırır, tereddüde düşürür. Tam taş alacakken dize vurur, yerden taş çektirir. Boğazı gıcıklanmış gibi ehm öhm yaparak korku filmi tedirginliği yaratır. En sonunda attığınız taşa yan taraf okeyi vurur. Bırakmaz ki adam gibi oyununuzu oynayasınız, sevimsizin tekidir. Herkes çay içerken, o kola söyler.

Bu adamlar asla oyun oynama riskini göze alacak adamlar değildir, beleşe çay içmenin üstatlarıdır.

Son zamanlarda bir de, “Ben masada oturmadım ama bakın oyun şöyle oynandı. Sonuç olarak da ben kazandım. O halde ben de masada oturmuş ve oynamış sayılırım” diyerek, biz diyelim kahvehane, kahvehane, siz deyin kanal, kanal dolaşıp, masada oturmadan yancı olarak nasıl kazandıklarını anlatan yancılar türedi. 

Ödediğin çay, kola paralarına mı yanarsın? Yoksa yancının şişinerek anlattığı sanal efsanelere mi ya da yancıların hala itibar görüyor olmasına mı? 

Dedik ya, yancı bu, katlanacağız. Çaresiz.  

 

Önceki Yazılar
1- Taşrada sendikacı olmak ya da bir yol açıcının hikâyesi / Hıdır YILDIRIM
2- Nev'i şahsına münhasır bir sendika önderi: Erol Battal / Hıdır YILDIRIM
3- Mehmet Akif İnan'ın gençlik tasavvuru / Hıdır YILDIRIM
4- Öğretmen Mehmet Akif İnan / Hıdır YILDIRIM
5- Mehmet Akif İnan'ın şiir anlayışı ve 'vefa' beyti / Hıdır YILDIRIM
6- Toplu sözleşme sürecine dair / Şenol METİN
7- Yeni Türkiye tescillenmiştir / Talat YAVUZ
8- Vefa/t yahut Eğitim-Bir-Sen'in taşra tarihi / Hıdır YILDIRIM
9- Kâğıttan kaplan tüccarlarına cevap / Celal DEMİRCİ
10- Şair, mütefekkir, sendikacı Mehmet Akif İnan / Hıdır Yıldırım
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Top