Büyük medeniyet yolculuğunda eğitimin ve eğitimcinin rolü
80985 | | | 14-12-2015

Ahmet AYDINSOY

Geçmişte büyük medeniyet kurmuş devlet ve milletlerin tarihini incelediğimizde, şu gerçeği görüyoruz: Eğitime ve eğitimcilere verdiği değer. Tarihte büyük medeniyete beşiklik eden İstanbul  fethedildiğinde,  ilk icraat, eğitim alanında yapılmıştır ve eğitimcilere çok ciddi yatırımlar yapılarak, beyin gücü İstanbul’a getirilmiştir. Bu sayede İstanbul, dünya tarihinde tüm milletlerin kabul ettiği medeniyet şehri olmuştur. Öyle ki  onu fetheden  Sultan 2. Mehmet Han, unvanını fethettiği bu şehirden almıştır.

Eğitime ve eğitimcilere verilen değer, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Bu gün ‘Büyük Medeniyet’ kurma hedefine kilitlenen ‘Yeni Türkiye’, birçok alanda gösterdiği başarıyı eğitimde de göstermesi için, ‘Fatih Projesi’ne verdiği değeri, eğitimcilere de vermesi gerekir. Aksi halde, eğitim alanında atılacak her adım güdük kalmaya mahkûmdur.

Öğretmenlik mesleğinin prestiji açısından, ekonomik ve sosyal haklarını elde etmesi, bundan çok daha önemli nokta ise, toplumun eğitimcilere verdiği değer. Şunu herkes bilmelidir ki, bu saygınlığa, verilecek değere, öğretmenin ihtiyacı olduğu için değil, umudumuz, geleceğimiz, gözbebeğimiz olan evlatlarımızın, öğrencilerimizin ihtiyacı olduğu için, öğretmen hak ettiği saygıyı görmelidir. Toplumda bunu gerçekleştiremediğimiz zaman, öğretmenlerin öğrencilerine rol model olma, onlara faydalı olma yolunda istenen verimi elde etmeleri mümkün değildir. Allâme-i cihan olsa öğretmen,  öğrencilerine verebileceği çok bir şey yoktur.

Türkiye’de,  öğretmenin toplum nezdindeki yeri konusunda istenilen düzeyde olup olmadığını birkaç örnekle görmeye çalışalım. En küçük bir problemle karşılaşan veli okul basıp, öğretmen, yönetici tartaklayıp, hakaret ediyor, şiddete başvuruyorsa; devletin kaymakamı, valisi öğrencilerinin önünde, öğretmenin (ne olursa olsun) öğrencilerinin önünde eleştirilmemesi gerektiğini bilmiyorsa, o toplumda eğitim konusunda çok ciddi sorunlar, eksiklikler var demektir. Aslında millet olarak medeniyet köklerimize dönüp baktığımızda, orada muhteşem örnekler bulacağız. O örnekleri bugün yaşattığımız zaman, ‘Büyük Medeniyetimizin’ temelini atmış olacağız.

Göklerin öğrencisi, yeryüzünün öğretmeni olan Peygamberlerin mirasçısı öğretmenler yetiştirdiğimiz zaman, ‘Büyük Medeniyetimizi’ gerçekleştirmiş olacağız. Bu sayede, eğitimde yaşadığımız problemleri hızla çözüme kavuşturmuş olacağız. Bu konuda en kısa zamanda ve derhal atılması gereken adımların başında, eğitimin sorunlarını en ince ayrıntılarına kadar yaşayarak öğrenen öğretmenlerin işbaşına getirilmesi geliyor. Ancak bu sayede alanda yaşanan problemler hızlı bir şekilde çözüme kavuşacaktır. Eğitimde iyi niyetle atılan yanlış adımların önüne geçilecek, zaman kaybına meydan verilmeyecektir. Ancak bu sayede, tüm devlet kurumları arasında, her yönden üvey evlat muamelesi gören kurum okullar olmayacaktır.

Eli öpülesi öğretmenlerin, bir gün değil,  bir ömür baş tacı edildiği güzel günleri birlikte inşa etmek dileği ile... 

Önceki Yazılar
101- Öğretmenler Gününe Farklı Bir Yorum / İsmail Okutan / Diğer Yazarlar
102- Bazı Ekonomik ve Mali Haklar Neden Hizmetli ve Memura Verilmiyor? / Diğer Yazarlar
103- Usta Öğreticiler Feryat Ediyor / Neslihan Akgün / Diğer Yazarlar
104- Mevcut Örgün Eğitim Modelimiz İçin Bir Durum Analizi ve Alternatif Sistem Yaklaşımları / Gürhan Kurukaya / Diğer Yazarlar
105- Irgat Kurtlar ve Ergenekon’dan Kaçış - Ali Yalçın / Diğer Yazarlar
106- Söze Bakarım Söz mü Diye Sendikaya Bakarım Sendika mı Diye / Halil Etyemez / Diğer Yazarlar
107- Milli Eğitimde “V. Dönemi” Bitermi? - Ali Yalçın / Diğer Yazarlar
108- Hukukun mu Hukukçunun Üstünlüğü - Aslan Balta / Diğer Yazarlar
109- Hakikatte Başörtüsünü Kim İstismar Ediyor? - Aslan Balta / Diğer Yazarlar
110- Başörtüsünde Hizmet Alanla Hizmet Veren Ayırımı Çözümü - Aslan Balta / Diğer Yazarlar
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Top