Yeni kazanımlar için saflarımızı daha da sıklaştırmalıyız


14719 | 13.11.2017
| |

 

Eğitim-Bir-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öçal, İzmir ve Manisa’da kadın üyelerle bir araya gelerek, istişarelerde bulundu.

Sendikal çalışmaların görüşüldüğü toplantılarda konuşan Habibe Öçal, direnişin yoğurduğu maziden aldıkları güvenle, yeni kazanımların haberini vermek için saflarını daha da sıklaştırmaları gerektiğini belirterek, “Haklarımızı korumak, yeni kazanımlar elde etmek için güçlerimizi birleştirmekten, kol kola yürümekten başka çaremiz yok. Birçok hakkımızı örgütlü gücümüz sayesinde kazandık. Bunları korumak, geliştirmek, yenilerini temin etmek bizim elimizdedir. Hiç kimse durup dururken bize haklarımızı vermez. Mücadele ederek, bir araya gelip sorunlarımızın çözümüne ilişkin çalışmalar yaparak, birlikte hareket ederek sorunlarımızı ancak biz çözebiliriz. Sendikal çalışmalarımızı bu bilinçle sürdürmeliyiz” dedi.

Toplumsal kamplaşmaya yol açan söylem ve eylemlerden uzak durarak, insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için kadının toplum içindeki konumunu güçlendirecek bir anlayışla çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Öçal, kadın istihdamının artırılması ve istihdam edilen kadınların eş ve anne olma kimliklerinin örselenmediği şartların sağlanması gerektiğini söyledi. 

Direndik, özgürlüğe giden yolu açtık

“Kimliğimizden, kişiliğimizden vazgeçmemiz için kurulan ikna odalarında dik durarak özgürlüğe giden yolu açtık. Adalet için, yasaksız bir ülke, adil dünya için ter akıttık” diyen Öçal, “81 ilde örgütlenmemizi tamamladık. Ülkemizdeki ve yurt dışındaki kadın örgütleriyle iş birliği, hedef ve proje ortaklığı yaparak vizyonumuzu ortaya koyduk. İmkân ve fırsat eşitliği sağlandığında çalışan, üreten ve yöneten yönleriyle kadınların neler yaptığını, vakti nasıl kuşandığını ispat ettik. Kadının ‘mağdur’ ya da ‘dezavantajlı’ konumda olduğu Türkiye’nin kadın hakları arşivinin yönünü değiştirdik. Sürekli alandayız. Sorunları yerinde tespit ediyor, çözüme ilişkin istişarelerde bulunuyoruz. Bütün bunlar, çabamızın, sınırları, sınırlamaları yıkmamızın ürünüdür” ifadelerini kullandı. 

Söylemlerimizle, eylemlerimizle ve nitelikli çalışmalarımızla sorunların çözümüne katkıda bulunuyoruz

Sorunları dile getirmekle yetinmeyen, teklif ve öneri de sunan bir teşkilat olduklarının altını çizen Öçal, “Yanlışa yanlış, doğruya doğru diyor, haksızlıkların karşısında, hakkın yanında yer alıyoruz. Daha iyi bir gelecek için emek harcıyor; söylemlerimizle, eylemlerimizle, nitelikli çalışmalarımızla sorunların çözümüne katkıda bulunuyoruz. El ele vererek, omuz omuza yürüyerek birçok sorunun çözümünü sağladık. Ancak hâlâ birçok sorunumuz var. Çalışma hayatında kadınların sorunlarının çözümü ve adaletin tesisinde gerekli zeminin oluşturulması için dünden daha çok çalışmalıyız” şeklinde konuştu. 

Mola vermeden ter akıtmaya devam edeceğiz

Çalışma azimlerini, motivasyonlarını, heyecanlarını kaybetmeden sendikal yolculuklarına devam edeceklerini dile getiren Habibe Öçal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Mücadele gemisini yeni rotalara, yeni başarı limanlarına doğru çevireceğiz. Çünkü işyerimizde, ilçemizde, ilimizde, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada yapılacak çok iş, çözülecek çok sorun; milletimizin, ümmetin, insanlığın beklentileri, teklifleri, talepleri ve hayalleri var. O zaman, yorulmak, mola vermek yok. Geleceğimizin bugünden daha iyi olması için, çocuklarımıza daha özgür, huzurlu ve müreffeh bir dünya bırakmak için el ele verip ter akıtmaya; insanca bir hayata, insani değerlerle buluşma mücadelesine öncülük etmeye devam edeceğiz.”


Başkan Yardımcısı Belgin Hancıoğlu’nun da katıldığı toplantılarda, sendikal faaliyetlere ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. 
 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top