Üyemize kazandırmaya, ülkemize nefes aldırmaya devam edeceğiz


5482 | 06.12.2017
| |

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplu sözleşme tekliflerinin kazanıma dönüşmesinden dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “Üyemize kazandırmaya, ülkemize nefes aldırmaya, mazluma ve mağdura umut olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ordu teşkilat buluşmasında konuşan Ali Yalçın, örgütlü mücadelenin önemine dikkati çekerek, “Üyemize kazandırmaya, ülkemize nefes aldırmaya, mazluma ve mağdura umut olmaya devam edeceğiz. Çünkü bizler kol kola girmenin en güzel örneğini oluşturuyoruz. Coğrafyamızda yaşanan sıkıntıların birçoğu, örgütlenememenin, kol kola girememenin sonucu gerçekleşiyor” şeklinde konuştu. 

Değerler sendikacılığıyla geçmişteki algıları yıktık

Memur-Sen’in ideolojik değil, idealist sendikacılık ve değerler sendikacılığıyla geçmişteki olumsuz algıları yıktığını, emeğin değerinin yükseltildiği yeniden tanımlanmış akademik bir sendikacılığa önderlik ettiğini ifade eden Yalçın, duruşlarının kendi değerlerinin bir sonucu olduğunu kaydederek, şöyle devam etti: “İşimiz gereği olaylara dilimizle müdahale ediyoruz, eliyle müdahale etme yetkisi idari makamlardadır. Ancak kalbiyle buğzedenler, örgütsüz kitlelerdir ve fazla bir hükümleri bulunmuyor. Evde oturup duvarları dövmek, dişleri sıkmak yeterli değil, gelin örgütlü yapılarımızı kuvvetlendirelim. Memur-Sen, örgütlü gücüyle oluşturduğu bereketle kazanımlarını artırdı, artırmaya da devam edecek.” 

Taşeronların kadroya alınması son derece sevindiricidir

Ali Yalçın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taşeron düzenlemesine ilişkin açıklamalarda da bulundu. Taşeron sorununda sevindirici mesajların verildiğini dile getiren Yalçın, “Bugün bizim için önemli, Türkiye’de taşeron işçilerin kadroya alınması gibi bir güzelliği yaşıyoruz. Çalışma hayatı açısından büyük bir sorun haline dönüşen taşeron konusu Cumhurbaşkanımızın müjdesi ile olumlu bir noktaya evirilmiştir. 4/C’liler konusu, bizim sorumluluk alanımız içerisinde bulunan ve üçüncü dönem toplu sözleşmede karar altına aldığımız bir konuydu, Cumhurbaşkanımız, açıklamasında bu çalışanların 4/B kadrosuna alınacağını kamuoyuna duyurmuş oldu. Bu durum da son derece sevindiricidir” diye konuştu.

Toplu sözleşme masasında önemli kazanımların altına imza attıklarını söyleyen Yalçın, “Önceleri masada kazanım üretemeyenler şimdilerde çokça laf üretiyorlar. Oysa son toplu sözleşmede de gördük ki, Türkiye’nin hedef alındığı bir ortamda, ekonomik operasyonlara tabi tutulduğu bir ortamda 5 milyon 100 bin kamu görevlisi ve emeklisi için çabamızla, mücadelemizle gelen zammı 4,5 puan yükselterek iyi bir sınav verdik ve 258 kazanımın altına imzamızı attık” değerlendirmesinde bulundu.

Toplu sözleşme sistemini de eleştiren Yalçın, “Enflasyon oranlarının tahmin edilemediği bir ortamda 2 yıllık bir sözleşme yapıyoruz. Bu ülkede enflasyon son 6-7 yıldır hiç tahminlerle örtüşmedi. Biz de masada enflasyon farkı istedik. Toplu sözleşme sisteminin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. 258 kazanımı 21 günde aldık. Oysa işçiler 60 günlük bir süreç yaşıyorlar. Bizler ise 5 milyon 100 bin kamu görevlisi ve emeklisi için 21 günde karar mekanizması geliştirmek zorundayız” ifadelerini kullandı. 

Mevcut yasayı tartışmaya açacağız

5 Ocak’ta başlayacak ve 6-7 Ocak’ta devam edecek olan, ‘Evrensel ilkeler ışığında Türkiye’de kamu sendikacılığı’ başlığı altında Türkiye’de mevcut yasanın durumunu tartışmaya açacaklarını ifade eden Yalçın, masanın durumunun da bu kapsamda tartışmaya açılacağını kaydetti.

“Kamunun yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı var” diyen Yalçın, bunun liyakat esaslı olması gerektiğinin altını çizdi. Yalçın, kamu görevlilerini mutsuz edecek hiçbir gelişmeye sessiz kalmayacaklarını vurguladı.
 

Filistin ve Kudüs halkının yanındayız

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı yönündeki iddialarla ilgili de konuşan Yalçın, şunları söyledi: “Kudüs’e yönelik ABD tarafından izlenen politikalar ve adım adım işgale yönelik sergilenen maksatlı hareketler asla kabul edilemez. Memur-Sen olarak, buna direnmek bir anlamda varlık nedenimizdir. Mazlum Filistin halkının ve Kudüs’ün sonuna kadar yanındayız” dedi.

Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Küresel emperyalizmin ülkemize karşı bilinçli saldırıları, ABD’nin Türkiye’de siyasi ve ekonomik kriz çıkarmak için yaptığı bilinçli hamleler, oltasına takılan içerdeki bazı yapıların ufuksuz duruşları, milletimizi yıldırmamalı, aksine sorumlu kılmalıdır.” 

Çelenk: Adımlarımızı büyütmeye devam

Memur-Sen Ordu İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İsmail Çelenk, programın açılışında yaptığı konuşmada, Memur-Sen’in örgütlü yapısından aldıkları güçle her zaman kazanımlara öncülük edeceklerini dile getirerek, “Kazanımlarımız, adımlarımız ve mücadelemiz daima sürecek. Davamızda kişilerden çok dava bilincinin önemi var. Sen, ben demeden, biz diyeceğiz ve adımlarımızı büyüterek atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Ali Yalçın, Ordu Valisi Seddar Yavuz’u, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş’ı, merhum Erol Battal’ın oğlu Gülyalı Kaymakamı Talha Battal’ı ziyaret etti. 
Yalçın, Ordu-Altınordu Mehmet Akif İnan İlkokulu ve Ortaokulu’nu da ziyaret ederek, eğitimcilerle bir araya geldi. 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top