'Bir Anı, Bir Şiirle Akif İnan'ı Anma' programı Kocaeli'de gerçekleştirildi


2905 | 04.01.2018
| |

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mehmet Akif İnan’ın, sanatçının toplumdan kopuk olduğu ezberini bir sendikacı olarak sahaya inerek bozduğunu belirterek, “Akif İnan, kalemi, kelamı ve eylemiyle bir dava adamıdır. ‘Güdülmemek için örgütlenmeye mecburuz’ diyen adam, aydın sorumluluğunun da gereğini yapmasını bilir. Akif İnan, işte böyle bir bilincin, böyle bir direncin ve eylemciliğin vücut bulmuş halidir” dedi.

Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan anısına “Bir Anı, Bir Şiirle Akif İnan’ı Anma” başlığıyla düzenlenen program, Genel Başkan Ali Yalçın, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, şair ve yazarlar Cumali Ünal Hasannebioğlu, Recep Garip ve Mustafa Özçelik, Memur-Sen'e bağlı sendikaların yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetlilerin katılımıyla Kocaeli’de gerçekleştirildi. 

Akif İnan ezber bozdu

Programda konuşan Ali Yalçın, Akif İnan’ın sendikal hayatına ilişkin anekdodlar paylaşarak başladı. İnan’ın, sanatçının toplumdan kopuk olduğu ezberini bir sendikacı olarak sahaya inerek bozduğunu kaydeden Yalçın, “Akif İnan, kalemi, kelamı ve eylemiyle bir dava adamıdır. ‘Güdülmemek için örgütlenmeye mecburuz’ diyen adam, aydın sorumluluğunun da gereğini yapmasını bilir. Akif İnan, işte böyle bir bilincin, böyle bir direncin ve eylemciliğin vücut bulmuş halidir” ifadelerini kullandı. 

Sendika ve emek kavramını yeniden tanımladı

Akif İnan’ın Anadolu insanının yabancısı olduğu bir örgütlenme tarzını yurt geneline yaymak için çalıştığını ifade eden Yalçın, “Çağa istikamet kazandıracak görüş açısının yerli düşünceden neşet edeceğini ilan eder. Batılılaşma ve Marksizm özentisine karşı sesini yükseltir. Halkın inanma ve yaşama hakikatiyle ilgisiz olan sendika ve emek kavramını yeniden tanımlamak ister” şeklinde konuştu.

Yalçın, Akif İnan’ın hayal ettiği sendikayı İnan’dan alıntılarla şöyle anlattı: “Bir sivil toplum örgütü olacak, nicel olarak fazla olacak; iş kolunda kurulu sendikalardan sayıca fazla olacak ama aynı zamanda sendikal hareketin bir kalabalık kitle hareketi olmasının ötesinde, nitelikli bir sivil toplum örgütü olma özelliğine sahip bulunacak.”

Sorunlardan hangisini çözmeye talipsin?

Akif İnan’ın, müsamahakâr ve diğer görüşlerden insanlara da saygılı olduğunu dile getiren Yalçın, bunun da bir sınırının olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “İnan kendi ifadeleriyle, dinine küfreden olmadığı takdirde tüm görüşlere saygı duymuştur. Kendisi de bunu, ‘Her fikre saygım vardır, yeter ki kişi dinime küfretmesin ve vatan haini olmasın’ diye açıklardı. Akif İnan, daima çözümcü, sorunların abartıldığı değil, çözümlerin sunulduğu bir anlayışa sahip olmuştur. Yaptığı uyarılarda da, ‘Sorunun değil, çözümün parçası olun’ diye seslenirdi. İnan, imkânsızlıklardan, şartlardan sürekli yakınmayı alışkanlık edinenlere de şöyle derdi: ‘Bu sorunları ben de biliyorum, sen bunlardan hangisini çözemeye talipsin?”

Yalçın, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a, Ocak ayını Akif İnan ayı olarak belirlemeleri sebebiyle teşekkür ederek, geçen günlerde yönetim kurulu ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü de Kocaeli’de kutlayacakları müjdesini verdi. 

Başkandan ‘Akif İnan’ müjdesi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “İlçemizde bir kültür merkezi veya gençlik merkezinde Mehmet Akif İnan adını yaşatacağız. Bir de Memur-Sen Kocaeli İl Temsilciliği ile birlikte hatıra ormanı oluşturacağız” diye konuştu. 

Yaşlık: İmkânsızlıklar aşıldı

Memur-Sen Kocaeli İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Şahin Yaşlık ise, Akif İnan’ın sendikal anlayışının günümüzde büyük bir başarıya ulaştığını, bunun da büyük gayretlerle gerçekleştiğini söyledi. 

Şairler Akif İnan’ı anlattı

Protokol konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelist şairler Cumali Ünal Hasannebioğlu, Recep Garip ve Mustafa Özçelik, Mehmet Akif İnan hakkındaki anılarını paylaştı.

Recep Garip, “Akif İnan bir ahlak adamıydı”, Cumali Ünal Hasannebioğlu, “O şiiriyle çığır açmıştı”, Mustafa Özçelik, ‘Her eylem yeniden diriltir beni’ dizeleri, onun duruşunu en iyi şekilde açıklar” ifadelerini kullandı.

Programa Akif İnan’ın kardeşi Ahmet İnan telefonla bağlandı. İnan, ‘Akif İnan, imkânsızlıklar karşısında gayretle, inançla çabalamış, bunun sonucunda da büyük ve kıymetli işler başarmıştır’ dedi. 

Akif İnan’ın kızı Banu İnan ise, “Babam, insanlara Mescid-i Aksa umudu bırakmıştır” şeklinde konuştu. 


Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top