Daha iyi bir gelecek için herkes elini taşın altına koymalıdır


3731 | 08.01.2018
| |

 

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, Litvanya Eğitim Sendikası’nın genel kuruluna katıldı. Başkent Vilnius’ta yapılan kongrede konuşan Atilla Olçum, çalışanların haklarının korunması ve geliştirilmesi, sorunlarının daha kolay ve hızlı çözüme kavuşturulabilmesi için örgütlenmenin önemine dikkat çekerek, “Sendika olarak, Eğitime Bakış: İzleme ve Değerlendirme raporları hazırlıyoruz. Bu raporlar bize ülkemizin ve diğer ülkelerin eğitimine ilişkin verileri karşılaştırma imkânı veriyor. Birçok ülkenin öğretmenlerinin alım gücü OECD ortalamasının altındadır. Bunlardan biri de Litvanya’dır. Bunu iyileştirmenin yolu sendikalaşmadan geçmektedir. Eğitimde değişim ve ilerleme için sendikacılara, örgütlü yapılara çok iş düşmektedir. Küreselleşen dünyada ortak sorunlarımıza ancak bir araya gelerek, ortak aklı işleterek, danışarak, dayanışarak çözüm bulabiliriz. Daha iyi bir gelecek için hepimiz elimizi taşın altına koymalı, güçlerimizi birleştirmeliyiz” dedi. 

Sesimizin daha gür çıkması için örgütlenmemizi daha da güçlendirmeliyiz

Müfredat konusuna da değinen Olçum, “Kaliteli bir eğitim için müfredat arayışı her yerde devam etmektedir. Bu konuda da biz sendikacılara çok büyük görevler düşmektedir. Sesimizin daha gür çıkması için ve her alanda yaşanan sorunların çözülmesi için çalışanların tamamının sendikalaşması lazım” şeklinde konuştu.

Olçum, Eğitim-Bir-Sen olarak, iş birliği anlaşması yaptıkları Litvanya Eğitim Sendikası’nın genel kurulunun hayırlara vesile olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

Litvanya Eğitim Sendikası Başkanı Audrius Jurgelevicius, açılış yaptığı konuşmada, kongrenin kendileri açısından büyük bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Böylesi önemli bir günde bizleri yalnız bırakmayan ve iş birliği anlaşması imzalamış olduğumuz Eğitim-Bir-Sen’e, sendikam adına teşekkür ediyorum. Kongremizin hem sendikamız açısından hem de Litvanya eğitimi açısından güzel günlerin habercisi olacağına inanıyorum.” 

Litvanya Eğitim Bakanı Jurgita Petrauskiene ise, kısa bir konuşma yaparak, eğitim alanında değişiklikler yapmanın önemine değinerek, “Ne yazık ki ülkemizde gençler öğretmenlik mesleğini icra etmek istemiyor. Öğretmenlerimizin büyük bir çoğunluğu 50 yaş üstü öğretmenlerden oluşmakta ve ne yazık ki çağımız teknolojik aletlerini kullanmakta bu öğretmenlerimiz sıkıntı yaşamaktadır. Bundan dolayı öğretmenlerimizin yeterliliklerini hızlı bir şekilde artırmalı ve daha kaliteli bir eğitim vermeliyiz” diye konuştu.

Yapılan seçimin ardından Audrius Jurgelevicius yeniden genel başkanlığa seçildi. 

 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top