Gelir dağılımındaki adaletsizliğe dur diyebilmek için güçlü bir birlikteliğe ihtiyaç var


3148 | 19.04.2018
| |

 

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla, Çad eğitim sendikasıyla yapılan iş birliği çerçevesinde bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundu. Çad Eğitim Müsteşarı Ouhilne Loran’la görüşen Yayla, eğitim ajansını, Çad okullarını ve Türkiye Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Hasan Yalçın Yayla, Çad programı kapsamında ilk olarak eğitim sendikası yöneticileriyle bir araya geldi. Çad Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu temsilcilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Yayla, eğitim çalışanlarının haklarını korumanın, sorunlarına çözüm bulmanın yanı sıra eğitimle ilgili araştırmalarıyla, raporlarıyla ve çözüm önerileriyle farkındalık oluşturduklarını söyledi.Çalışanların sorunlarının dünyanın her yerinde hemen hemen aynı olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Ortak sorunlarımızın başında gelir dağılımındaki adaletsizlik gelmektedir. Emeğin sömürülmesine karşı güçlerimizi birleştirmeli, haksızlıkların giderilmesi için el ele vermeli ve mağdurların sesini dünyanın her yerinde duyurmak için iş birliği yapmalıyız. Bu amaçla, uluslararası eğitim sendikalarıyla bir araya gelerek tecrübe paylaşımında bulunuyor, yapılabilecek çalışmalar konusunda istişare ediyoruz” dedi. 

Adaletsizliğe dur diyebilecek kesim emek örgütleridir

Sendika olarak, nerede bir mazlum ve mağdur varsa onun yanında olmak gibi bir misyonlarının da olduğunu vurgulayan Yayla, şöyle konuştu: “Dilimiz, ırkımız, rengimiz farklı olabilir ancak alın terinin ve gözyaşının rengi aynıdır. Dünyanın en büyük sorunu gelir dağılımındaki adaletsizliktir. Bazı ülkeler refah ve bolluk içinde yaşarken diğer ülkeler yoksulluk ve sefalet içinde bir hayat sürmektedir. Bu adaletsizliğe dur demeye ihtiyacımız vardır. Dünyadaki bu adaletsizliğe dur diyebilecek kesim de emek örgütleridir.”

Çad Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Mahamat Djbirine Saleh, ziyaretin çok önemli anlamlar taşıdığını dile getirerek, görüşmelerin ikili ilişkilerin daha da derinleşmesine vesile olacağına inandığını kaydetti.


Hasan Yalçın Yayla, daha sonra Maarif Vakfı Okulu’nu ziyaret ederek, Bilal Demirci’den okulun durumu ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı.
 


 

Eğitim Müsteşarı ile görüşme

Yayla, Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Ouhilne Loran ile bir görüşme yaptı. Çad’daki eğitim sistemi hakkında bilgi veren Loran, iki sendika arasında ilişkilerin gelişmesinin memnuniyet verici olduğunu dile getirdi. Hasan Yalçın Yayla ise, eğitimin, bir toplumun kalkınması için önemli olduğunu belirterek, “Geleceğimize yatırımı yapmak istiyorsak, eğitime yatırım yapmalıyız. Zira iyi bir eğitim, ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal yönden kalkınmasını sağlar” şeklinde konuştu.


 

Eğitimde Bireysel Girişimcilik Destekleme Ajansı Müdürü Ahmat Youssouf ile bir araya gelen Yayla, ajansın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.


Türkiye’nin N’Djamena Büyükelçisi Erdal Sabri Ergen’i de ziyaret eden Yayla, akabinde İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu Çad Ofisi Başkanı Ahmat Dafallah ile görüştü.Çad kız lisesine ziyaret

Yayla, başkent N’Djamena’da Arapça ve Fransızca olmak üzere, iki programlı bir kız lisesini ziyaret ederek, okul yönetimi ile fikir alışverişinde bulundu.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top