Kazanımların sırrı istikrardır


2057 | 07.06.2018
| |

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, istikrarın önemine dikkat çekerek, “Sosyal ve sessiz devrimlerin sırrı istikrardır. Yeni kazanımlar için ekonomik istikrarın sürmesi gerekmektedir” dedi.

Memur-Sen İstanbul İl Temsilciliği tarafından düzenlenen “Yetkide İstikrar” programında konuşan Ali Yalçın, Türkiye’nin istikrarsız yönetim geçmişinin en fazla çalışma hayatını vurduğunu belirterek, “Çalışma hayatı ne gördü ise istikrarın olduğu dönemde gördü. Sosyal ve sessiz devrimlerin sırrı istikrardır. Yeni kazanımlar için ekonomik istikrarın sürmesi gerekmektedir. Biz memurlar, ‘Bir sonraki ay memura maaş olarak verilecek para kasada yok’ denildiği günü, IMF’yi, Cotarelli’yi çok iyi biliyoruz. Dün yaşadıklarımızı, tepki gösterdiklerimizi ve eylem gerekçelerimizi, yaptığımız eylemleri unutmadık” şeklinde konuştu.

16 yılda önemli sorunların geride bırakıldığını hatırlatan Yalçın, şöyle devam etti: “Tasarrufu Teşvik Fonu dolayısıyla mağduriyetlerimiz vardı ve asla çözülemeyeceği söyleniyordu. 2002’den sonra 15,1 milyar TL ödeme yapıldı ve hayali bile güzel olan şey gerçek oldu. Konut Edindirme Yardımı (KEY) sorunumuz vardı ve 3,5 milyar TL ödendi ve ‘olmaz, para yok’ denilen gerekçeler ortadan kalktı. Hepimiz bu ekonomik şartlarda bu ödenemez diye kabullendiğimiz bir zaman diliminde cesur davranıldı ve ödendi. 1 Mayıs tatil edildi. İşçilerin 29 yıldır güncellenmesini bekledikleri sendika mevzuatı güncellendi ve biz memurlar toplu sözleşme hakkımızı aldık bu süreçte. Kadınların iş gücüne katılımı 1,6 kat arttı bu süreçte. Ülkemizde kayıt dışı istihdam 16 yıl önce yüzde 54’tü ve yüzde 30’a geriledi. 2011-2013 yılları arasında sözleşmeli yaklaşık 300 bin arkadaşımız kadroya geçti. Bazı sorunlarımız olsa da neticede 4/C tarih oldu. 1 milyona yakın taşeron konusunda radikal bir adım atıldı ve çok önemli aşama kaydedildi.” 

260 kazanımı imza altına aldık

Toplu sözleşme süreçlerinin kamu görevlileri için bir mücadele içinde geçtiğini ifade eden Yalçın, kamu görevlileri olarak toplu sözleşme hakkını aldıkları tarihten bu yana dört toplu sözleşme gerçekleştirdiklerini ve 260 kazanımı imza altına aldıklarını kaydetti.

Başlangıç noktasından daha iyi bir yerde olunduğunu söyleyen Yalçın, “Maaşlarda önemli oranda iyileştirmelere vesile olduk. 2002’de asgari ücret 180 TL idi ve 1603 TL’ye yükseldi. O tarihte 570 TL olan en düşük memur maaşı mücadelemizle 16 yıl içinde 3.054 TL’ye yükseldi. Mücadelemizle kadın çalışanların izin süreleri, yarı zamanlı çalışma süreleri, doğum yardımları gibi birçok konuda haklarını genişlettik ve önemli mesafeler katettik. Emekli ikramiyesini, toplu sözleşme ikramiyesini artırdık” diye konuştu. 

Ülkenin köklü sorunları 16 yılda tarih oldu

Geçmişten beri devam eden köklü sorunların son bulduğunu dile getiren Yalçın, “Üniversite önlerindeki dram bitti. İkna odaları garabeti geride kaldı. Kamusal alan yalanı buharlaştı. 12 yaşına kadar çocukların camiye gidişine konulan barikat kalktı. Eğitimdeki vesayet, millî güvenlik dersi tarih oldu. Hac izni geldi. Cuma Namazı izni geldi. Kurumlara ibadet hürriyeti çerçevesinde ve imkânlar ölçüsünde mescit açma izni geldi. 28 Şubat mağdurlarının önemli bir kısmı görevlerine döndü. Bunlar sıradan şeyler değil. Bunların altında yerimiz, terimiz ve çok önemli bir kısmında imzamız var. Bilmeyenlere eski Türkiye'yi pazarlasınlar ama benim külahıma anlatsınlar. Biz eski Türkiye’nin nasıl bir Türkiye olduğunu çok ama çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Sorunlarımızı çözecek güçteyiz, yeter ki ülke irtifa kaybetmesin

Yalçın, gelinen noktada istikrarın çok büyük payının olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “16 yılda devasa sorunları çözdük ve önemli sorunlar iktidarın istikrarı ile çözümü kavuştu. Ülkemizde istikrar sürerse, eski Türkiye’yi özleyenler ve kaoslu ortamları gözleyenlerin dilekleri kabul olmazsa, önümüzde duran sorunları da çözebiliriz.”

Henüz çözülmesi gereken sorunların olduğunu belirten Yalçın, grev ve siyaset hakkı talebini yineledi. Yalçın, şunları söyledi: “Sözleşmeli istihdamın getirdiği sorunlar var. Ek ödemelerin emekli maaşlarına yansıması talebimiz var. Kılık-kıyafet özgürlüğü açısından 82 model Kenan Evren yönetmeliği değişsin talebimiz var. Vergi matrahları kaynaklı kaybımız var. Ek gösterge talebimiz var ve bu konuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan çok önemli bir müjde verdi. Bu sözü son derece önemsiyoruz. Bu söz tarihi bir söz ve çalışma hayatı açısında yüzleri güldüren bir söz olmuştur. Ek gösterge konusu çalışılırken çerçevesi konusunda talepleri dikkate alan bir yaklaşıma da kapı aralanmasını isteyeceğiz.” 

Çok çalışacağız, yorulacağız ama art niyetlilere fırsat vermeyeceğiz

“Ülkede 16 yıldır istikrar olduğu için çalışma hayatında çözülmez diye bazen umudu kaybetmek noktasına geldiğimiz sorunlarımız çözüldü ve kazanım mücadelemizde önemli aşamalar kaydettik” diyen Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “Yeter ki istikrar devam etsin ve ülke irtifa kaybetmesin. Yeter ki 80’ler, 90’lar geri gelmesin. Yazar kasa fırlatılan, anayasa kitabı atılan günlere geri dönülmesin. Çözüm beklediğimiz sorunlarımızı da çözeriz. Biz daha fazla çalışacağız. Yorulacağız ama art niyetli olana fırsat vermeyeceğiz.”


 

İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge ve Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi Durali Baki’nin de birer konuşma yaptıkları programa Memur-Sen’e bağlı sendikaların yöneticileri, üyeler ve çok sayıda davetli katıldı.


Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top