Başarımızı kalıcı kılmak istiyorsak, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmeliyiz


2477 | 09.06.2018
| |

 

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, güçlü olmanın, sorunları çözmenin, ‘ben de varım’ demenin yolunun birlikten, örgütlenmekten geçtiğini belirterek, “Sendikacılığa yeni bir soluk getirdik. Kuruluşumuzdan bu yana hep milletin ve kamu görevlilerinin yanında yer aldık. İyi bir gelecek için nitelikli çalışmalara imza atmanın derdinde ve çabasında olduk, eğitim çalışanları adına birçok kazanım elde ettik. Gelir dağılımındaki adaletsizlik başta olmak üzere, her türlü haksızlık ve hukuksuzlukla mücadele etmeye devam edeceğiz. Başarımızı kalıcı hâle getirmek istiyorsak, birlik ve beraberliğimizi, örgütlü yapımızı daha da güçlendirmeliyiz” dedi.

Van 1 No’lu Şube’nin düzenlediği iftar programında konuşan Selvi, her türlü haksızlığa karşı sesini yükselten bir sivil toplum kuruluşu olduklarını ifade ederek, iyi bir gelecek için nitelikli çalışmalara imza atmanın derdinde ve çabasında olduklarını ifade ederek, “Sendika olarak öncelikli görevimiz, çalışanların kazanımlarını artırmak, çocuklarımızın iyi bir eğitim almalarını sağlamaktır. Amacımız, sivil toplumu etkili kılmak, ayrıca milletimizin hissiyatına tercüman olmak, haklının ve mazlumun yanında yer almaktır” şeklinde konuştu. 

Saflarımıza yeni değerler kattık

Sendikal faaliyetlerini sadece özlük haklarıyla sınırlandırmadıklarını kaydeden Selvi, şöyle devam etti: “Üyesinin geleceği kadar ülkesinin geleceğini de önceleyen mücadele anlayışını; millet iradesinin ayakta kalmasını, kazanımların hayatta kalmasını, millî kültürün gençlere miras olarak aktarılmasını, eğitimin bir maarif davası olarak algılanmasını çevreleyen bir dönemin sonunda daha da büyüdük, saflarımıza yeni değerler kattık. Kadim medeniyetimizin kök değerlerine bağlı kalarak çalışma hayatının verimliliğinin artması, emeğin hak ettiği değeri bulması, maddi gelişim kadar manevi önceliklerimizin de gündemde kalması için mücadele vermek, istikametin doğruluğu dolayısıyla eninde sonunda başarıya ermektir.” 

Sorumluluklarımızın bilincindeyiz

İdealleri olan bir camia olarak, sorumluluklarının bilincinde olduklarının altını çizen Selvi, bugünlere yılmadan, yorulmadan, inançla, azim ve kararlılıkla geldiklerini, sahada ve masada üye ve çalışanlara karşı sorumluluklarının samimi bilinciyle hareket ettiklerini vurgulayarak, “Geride bıraktığımız çeyrek asırlık sendikal mücadele tarihimiz eğitim çalışanları adına elde edilmiş onlarca kazanımla doludur. Utanç verici yasakların kaldırılmasında emeğimiz, vesayetin izlerinin silinmesinde terimiz var. Şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da haktan, adaletten, özgürlüklerden, mazlum ve mağdurdan yana olacağız. Gelir dağılımındaki adaletsizlikle, her türlü haksızlık ve hukuksuzlukla mücadelemiz devam edecektir. Başarmak, başarımızı kalıcı hâle getirmek istiyorsak, birlik ve beraberliğimizi, örgütlü yapımızı daha da güçlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Millet olarak sürekli kıskaç altında kaldık

Millet olarak sürekli kıskaç altında kaldıklarını, 10 yılda bir darbelere muhatap olduklarını dile getiren Latif Selvi, “Darbeciler değişiyor ama darbe yönetimi, uluslararası bağlantıları ve iş birliği değişmiyor. Şu iki noktaya önem veriyorlar: Kontrol edilmeyecek kadar güçlenmeme, yani sömürgecilere muhtaç olarak yaşama; ikincisi, sömürü çarkının dişlisi olma, ezilecekleri birlikte ezme. Bu iki sınırı aşan, müstakil politika belirlemeye kalkışanlara fırsat vermemek için akla hayale gelmedik oyunlar oynuyorlar. Mutlu bir azınlık, ülkelerin gücünü kontrol ederek dünyayı kendilerinin hizmetkârı haline getirmekte, tüm zenginlikleri zimmetlerine geçirmektedir. Küresel sömürü sisteminin bize dayattığı politikalara ancak dayanışma içerisinde bulunarak karşı koyabiliriz. Bu nedenle, daha yoğun çalışmamız gerekiyor. Görevimiz, eğitim çalışanlarının haklarını korumak, eğitim sistemindeki sorunları tespit ederek bunlara çözüm üretmektir” diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen Van 1 No’lu Şube Başkanı Osman Ayşin ise, yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top