YKS'nin sorunsuz uygulanması memnuniyet üretti


1816 | 06.07.2018
| |


Bu yıl ilk defa uygulanan ve birçok belirsizliği beraberinde getiren Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında, öğrencilerin, velilerin ve sınav görevlisi eğitimcilerin, tedirginlik duyduğu konuların bertaraf edilmesi kamuoyunda memnuniyet sağladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu yıl ilk defa, üç farklı oturumu iki günde gerçekleştirecek şekilde uygulandı. Bu zorluklarından dolayı adaylar açısından çeşitli mağduriyetlere kapı aralayacağı öngörüsüne rağmen lojistik zorlukların aşılması, adaylara hizmetin sorunsuz sunulması öğrencilerin memnuniyetine sebep olurken velilerin de yüreğine su serpti. Engelli, sağlık sorunu veya özel durumu olan adayların 81 ilde dışarısıyla iletişimi kesilmiş özel salonlarda sınava alınması, çok isabetli bir karar olmuştur.

YKS’de herhangi bir soru iptaline neden olacak türden hatalı sorunun görülmemesi de ayrı bir olumlu gelişme oldu. Sınav görevi alan eğitimcilerin ücretlerinin de sınavdan sonraki üç gün içerisinde yatırılmış olması da eğitimciler açısından sevindirici bir adım oldu.

Bundan sonra yapılması gereken, sistemin daha nitelikli bir şekilde yürütülebilmesi için geri bildirimlerin dikkate alınması, belirsizlik içeren ya da öğrenciler ve kamuoyunda soru işareti uyandıran hususlarda hızla adım atılmasıdır. Öğrencilerimizin geleceği açısından çok önemli olan bu kritik günlerde en küçük riskin dahi belirsizliğe terk edilmemesi yerinde olacaktır. Bu süreçler planlanırken, başta eğitimciler olmak üzere, ilgili tarafların da görüşlerine muhakkak başvurulmalıdır.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top