Vergi dilimi çilesi bitsin


880 | | |
| |

Eğitim-Bir-Sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Aydın Kalkan, eğitim camiasının, özellikle de öğretmenlerin vergi konusunda önemli talepleri bulunduğunu belirterek, “Öğretmenler, yıllardır vergi dilimi problemi yaşamaktadır. Toplu sözleşme görüşmelerinde elde edilen ücretlere uygulanacak yıllık artışlar, Ocak ve Temmuz aylarında yapılmaktadır. Fakat Temmuz zammı elimize geçmeden vergi olarak kesiliyor” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kalkan, öğretmenlerin aldıkları ücretin brüt hesaplanmasından dolayı dördüncü veya beşinci aylardan itibaren yüzde on beşlik vergi diliminin yüzde yirmilik vergi dilimine girdiğine dikkat çekerek, “Bu durum eğitimcilerin gelir kaybına sebebiyet vermektedir. Öğretmenler Temmuz maaş zammını alamamaktadır. Hatta Ocak zammının bile gerisine düşme durumları ortaya çıkmaktadır. Talebimiz, sabit ücretlilerden alınan vergilerin ücretin neti üzerinden hesaplanmasıdır. Ücretin brüt hesaplanmasından dolayı genelde memurlar, özelde de öğretmenler almadıkları paranın vergisini ödemek gibi bir durumla karşı karşıya kalmaktadırlar. Vergi diliminin yükseltilmesi yerine öğretmenlerin kayba uğramayacağı bir sistem üzerinde çalışılmadır” şeklinde konuştu.

Kalkan, öğretmelerin emekli olmalarının önünde ciddi engellerin bulunduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Öğretmenler emekli olamamaktadırlar, çalışırken alınan eş yardımları emekli olunca kesilmektedir. Bizler emekli olmakla eşimizden ayrılmıyoruz, işimizden ayrılıyoruz. Aile yardımı olarak öğretmene ödenen ücretin emekli olduktan sonra da devam etmesini talep ediyoruz.” 

Top