Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid Han'ı anlattı


657 | | |
| |

 

Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 No’lu Şube, İHH,  Eğitimde Diriliş Derneği ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile birlikte, Sultan II. Abdülhamid Han’ın vefatının 100. yılı münasebetiyle bir konferans düzenledi. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan programa Vali Davut Gül, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, İl Millî Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şube Başkanı İlhan Karakoç, Sultan II. Abdülhamid Han döneminde olduğu gibi yakın tarihte de milletin özgürlüklerine pranga vurmak, ülkeyi kaosa sürükleyerek milleti bölmek, halkı karanlığa mahkûm etmek için uğraşan odakların bulunduğunu söyledi. Karakoç, ülke ve millet üzerinde oynanan oyunları daha iyi anlayabilmek için Abdülhamid Han’ı iyi anlamak gerektiğini kaydetti.

İHH Şube Başkanı Ahmet Çakmak, daima milletin ve mazlumların yanında olduklarını belirterek, 28 Şubat’ta Erbakan Hoca’nın vesayet odaklarına karşı verdiği mücadeleyi unutmadıklarını dile getirdi. 

Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel ise, Abdülhamid Han ve dönemiyle ilgili bilgi verdi. Abdülhamid Han’ın sadece kendi halkıyla değil, dünyadaki bütün Müslümanlarla ilgilendiğini, Türkiye’nin ve dünyanın her bir yerinde maddi ve manevi eserleri bulunduğunu dile getiren Uğurluel, “Abdülhamid Han için yıllarca ‘Kızıl Sultan’ dediler ama onun icraatı bellidir ve ortadadır” dedi.

Top