Eğitimciler silahlı saldırıyı protesto etti


609 | | |
| |

Eğitim çalışanları, Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu İlkokulu’nda, bir velinin okul müdiresi ve müdür yardımcısını silahla yaralamasını protesto etmek amacıyla bir araya geldi. Şehreküstü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndan sloganlarla başlayan yürüyüş, İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün önünde sona erdi. Burada bir konuşma yapan Eğitim-Bir-Sen Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Numan Şeker, menfur saldırıyı kınayarak, öğretmenlerin yanında olduklarını söyledi.

Öğretmenlerin sahipsiz olmadığını vurgulayan Şeker, “Geleceğimizi inşa eden öğretmenlerimiz, bu ve bunun gibi olaylarda gerekli desteği göremedikleri için deyim yerindeyse hedef tahtasına dönmüştür” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerekli önlemleri bir an önce alması gerektiğini belirten Şeker, silahlı saldırının üzerinden bir gün geçmesine rağmen Bakanlık tarafından herhangi bir açıklama gelmemesinin üzücü olduğunu dile getirdi. Şeker, “Tüm eğitim sendikaları olarak biz eğitimcilerimizin yanındayız, ancak olayın üzerinden 24 saat geçmiş olmasına rağmen Bakanlığın bu menfur olaya henüz bir açıklama dahi yapmamış olması üzücüdür” şeklinde konuştu.

Numan Şeker, sözlerini şöyle tamamladı: “Eğitimcilere yönelik şiddetle ilgili yasal düzenleme yapılmalıdır. Performans değerlendirme taslağı geri çekilmelidir. Alo 147 hattı kapatılmalıdır. Disiplin yönetmeliği caydırıcı hâle getirilmelidir. Öğretmenin itibarı ve onuru korunmalıdır. Öğretmen, öğrenci ve veli karşı karşıya getirilmemelidir.”

Eğitimciler, yapılan açıklamaların ardından kalemlerini atarak 20 dakika oturma eylemi yaptı.

Top