Eğitimciye şiddeti protesto ettik


1186 | | |
| |

 

Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 No’lu Şube, eğitim çalışanlarıyla birlikte, Canik Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde görev yapan okul öncesi öğretmeni Leyla Ak’ın, ana sınıfı çalışanı ve stajyer öğrencinin sınıfta uğradığı fiziksel ve sözlü saldırıyı protesto etti.

Eğitimcilerin saldırganlara tepki göstermek için Karşıyaka Anadolu Lisesi’nin önünde yaptığı eylemde konuşan Başkan Nejdet Güneysu, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarına her gün yenisinin eklendiğini belirterek, “Eğitimcilere saygının çok görüldüğü; ‘saldırı’, ‘darp’, ‘silahla yaralama’ gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı günleri yaşıyoruz. Bugün, öğretmene saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri hâline gelmiştir. Şiddet hadiseleri öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açmakta; mesleğe ilişkin güvenlerini kaybederek, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olarak eğitimin niteliğine de doğrudan etki etmektedir. Gelinen bu nokta, herkesin sorumluluk üstlenmesini, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesini gerektirmektedir” dedi.

Toplumsal sorun hâline gelen şiddet konusunda ortak tavır geliştirmenin ve çözüm bulmanın, sorunun üstesinden gelinmesi için sorumluluk almanın bir zorunluluk olduğunu kaydeden Güneysu, “Buradan hareketle, ‘eğitimciler hedefse, geleceğimiz karanlıktır’ diyor, sorunun çözümü için herkesi elini taşın altına koymaya çağırıyoruz. Eğitim-Bir-Sen olarak, eğitim çalışanlarına uygulanan şiddeti kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Güvenli bir eğitim için şiddetin ortadan kaldırılması şarttır” şeklinde konuştu.

Top