Genel Yetkili Sendika
84264 | | | 16-12-2015
Gördün mü o yetimi itip kakanı!
İdris ŞEKERCİ

 

 

Eskiler “küpünde ne varsa o sızar” der. Bazıları ile dünyanın tüm dillerini bilseniz, küpünde “nefret ve herşeye karşı” olmak varsa, istesenizde anlaşamazsınız. İdeolojik körlük bağnazlığa, anlam dünyasında -varsa tabii- yer bulamadığını eleştirmeye, insana ve insanlığa dair bir şey yapmak bir yana dursun, yapana da karşı olmaya teşne bulursun bu tipleri. Bozuk saat bile günde iki sefer doğruyu gösterir de bir defa olsun doğruda bulamazsınız bunları.

Kimden mi bahsediyorum...

Hay Allah nasıl da unuttum. Hani trafikte önce bakarsınız da sonra her ihtimale karşı bir daha bakarsınız ya, işte onlardan efendim!

Soldan çarklı, sürekli haklı(!) sendikacılığın kitabını(!) yazanlardan bahsediyorum; algıyı kurguyla, doğruyu yalanla bulayan zihinlerden!

Piyasada bazı tipler vardır; ne yaraya merhem olur ne de merhemi olana yol verir! Bir ilahi uyarı vardır ya, hepimizin bildiği.

Ne kadar da özetliyor bunların tavrını:

“Gördün mü O hesap gününü yalanlayanı,

Odur işte yetimi itip kakan....

Yoksulu yedirmeye teşvik etmeyen”

Herhalde malumu ilana gerek yok sanırım. Kim(ler)den bahsettiğim anlaşılıyor. Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezimizin esastan sahip çıktığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ortak olduğu, İHH’nın (Birleşmiş Milletler akreditesi olan bir yardım kuruluşudur oysa), “Her Sınıfın Yetim Kardeşi Var/ İyilikte Yarışan Sınıflar”  örnek projesini diline dolayan bazılarından söz ediyorum elbette!

Neymiş efendim, “Okullar bağış toplama yeri değildir”, “İHH elini öğrencinin cebinden çek.” Olur çekelim/çeksinler efendiler!

Elimizi yetimin başından çekelim, başını okşamayı sadaka bilen bir medeniyetin çocukları olarak. Dünyada milyonlarca yetim, öksüz çocuğu misyonerlerin insafına bırakalım, fuhuş çetelerine terkedelim, savaş kurbanı olmalarına göz yumalım, organ çetelerine izin verelim, öyle mi?

“Yarım hurma ile de olsa!.." sözüyle yoksula, yetime vermeyi tavsiye eden Peygamberimize uymayı size çirkin gösteren nedir ağalar!

İnsanlığın öldüğü yerde insan yaşamaz beyler! Ha bir de merak ettim, siz bu çocukların/yetime harçlığından gönüllü olarak pay ayıran öğrencilerin nesi oluyorsunuz?!

Anlamadım!...

Gölge etmeyin, başka ihsan istemez!..

 

Tüm Yazılar
1 Bir kısım nakademisyen imzası nasıl okunmalı?
2 Gördün mü o yetimi itip kakanı!
3 Arka bahçeli sendikacıların erime kaygıları, beyhude beklentileri