Türkiye Buluşmamızda yapay sınırları aştık
80492 | | | 17-02-2016

Ramazan ÇAKIRCI

 

10. Türkiye Buluşmamızı, 12-14 Şubat tarihlerinde ülkemizin sınırlarını aşan, gönül coğrafyamızdan sendika temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirdik. Yurt dışı konukları, şube yönetimleri, ilçe temsilcileri ve vekilleri ile kadın komisyonlarından oluşan 3 bin kişilik buluşmanın heyecanı ve coşkusu, bize bir kez daha Eğitim-Bir-Sen’in bir sendika olmanın ötesinde, büyük bir dava olduğunu hatırlattı.

Buluşmamızda, teşkilatımızın bütün kademeleriyle kucaklaşmasını sağlamanın yanında, ülke içinde ve dışında cereyan eden olaylar; eğitim problemleri ve teşkilatta yaşanan sorunlar mütalaa edildi. Genel Merkez, şube ve temsilcilik düzeyinde her şeyin tüm açıklığı ile konuşulduğu, çözüm arayışına yönelik istişare ve beyin fırtınasının yapıldığı bir ortamda istişare kültürünü içselleştiren bir teşkilatta görev almanın tarif edilmez hazzını yaşadık.

Teşkilat yöneticilerimizin heyecanı, sorunların çözümüne yönelik inisiyatif alma arzusu ve davaya bağlılıklarını görünce duygulanmamak elde değil. Kendi aramızda yaptığımız bilgi paylaşımı ve duygu yoğunluğuna, 15 ülkeden davet eğitimiz 36 sendikacı dostumuzu da katmamız, toplantımıza ayrı bir anlam ve derinlik kattı.  Malezya, Bangladeş, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Sudan, Arnavutluk, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan (Sancak), Fas, Moritanya, Senegal, Cezayir, Filistin ve Suriye’den eğitim sendikalarının yöneticilerinin katılımıyla toplantı başka bir havaya büründü. Eğitim-Bir-Sen, medeniyet davamızın ağır sorumluluğu altında kalmayacağını, bu işin üstesinden geleceğini, bu toplantı vesilesiyle bir kez daha dünyaya haykırdı. Çizilmiş yapay sınırları aşan yolculuğumuzun, misafirlerimiz için ne anlama geldiğini kendilerinden dinleme imkanı bulduk. Hepsinin, aklı, gözü, gönlü ve umudu Türkiye’de.

Merhum Abdurrahim Karakoç’un, “Bu hududu kimler çizmiş gönlüme/ Dar geliyor, dar geliyor gardaşım” dediği gibi, yapay hudutların ötesine yaptığımız yolculuğun ilk semeresini “Umut” olarak aldık.

Büyük buluşmamız, emek ve özgürlük mücadelemizin 24. yıldönümüne denk gelmesi, yoğun yabancı misafir katılımı, Genel Başkanımızın coşkulu konuşması, Kısa Film Yarışması ödül töreni, kadın komisyonumuzun paneli ve 32. Başkanlar Kurulu toplantısını sığdırdığımız inanç, heyecan ve coşku dolu bir program oldu.

Genel Başkanımızın salona girişinden itibaren başlayan coşku, programın sonuna kadar devam etti. Her bir Eğitim-Bir-Sen’li kardeşimiz, her bir başkanımız, temsil ettikleri soylu duruşun bilincinde ve bir anlamda toplumun gerçek öncülerinin asil coşkusuyla, teşkilatımızın büyüklüğünü ortaya koydu.

Bu buluşma fotoğrafı salonun duvarlarını aşarak tarihe mal olacak heyecan dalgalarıyla bütün Türkiye’ye, oradan dünyayı saracak bir tılsıma sahipti. Bu manzara her ne kadar her seferinde bizi yeniden heyecanlandırsa da alışık olduğumuz bir durumdu ama orada bulunan misafir dostlarımız yaşadıkları manzara karşısında duygularını ifadelerine yansıtmıştı bile. Bu sahiplenmenin, kucaklaşmanın, kararlılığın gücünü görmek, yakın geçmişte önümüze konan engelleri hangi duygu ve bağlılıkla aştığımızın da işaretlerini veriyor olmalıydı. Yurt dışı konuklardan biri, “Böyle bir coşkuya sahip olduğunuz sürece aşamayacağınız engel yoktur. Sizleri görünce şimdi Türkiye gerçeğini daha iyi anlamaya başladım” dedi. Umarız bu gerçeklik tarihle arasındaki gecikmişliği bir an önce kapatarak ümmetin gerçek kucaklaşmasına, bütünleşmesine dönüşür.

Bir başka konuğumuzun, “Yugoslavya dağıldıktan sonra ilk kez Balkan topluluk ve temsilcilerini siz bir araya getirdiniz” sözü de çok anlamlıydı. Bu açılımla yapmak istediğimiz de zaten buydu. Bizim davamız, gönülleri birleştirmektir. Siyasi, ideolojik çıkar hesaplarıyla Orta Doğu’dan Balkanlara, Asya içlerine, Afrika’ya kadar insanımızın kalbi, aklı, duygusu bölünmüştür. Bölünmüşlük, derlenip toparlanmamızı geciktirmiştir. Şimdi yeniden muvahhit olma, tevhitle bütünleşme zamanıdır.

Bu büyük buluşmada katılımlarıyla bizi onurlandıran Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş’a, Sendikamızın Onursal Başkanı Sayın Ahmet Gündoğdu’ya, eski Genel Başkan Vekilimiz Ahmet Özer’e, milletvekillerimize, Hak-İş Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan’a, uluslararası eğitim sendikalarının temsilcilerine, Genç Memur-Sen Başkanımıza, Eğitim-Bir-Sen Şube yönetimlerine, Kadınlar Komisyonu Başkan ve vekillerine, ilçe temsilcilerine ve vekillerine teşekkür ediyor; organizasyonun kusursuz işlemesini sağlayan Genel Merkez çalışanlarımızı tebrik ediyor, fedakârca emek ve çabalarından dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bir sonraki toplantımızda buluşmak dileğiyle… 

Önceki Yazılar
1- Destanımıza yeni bir sayfa daha ekledik
2- Popüler kültürün kutsallarına kurban verilecek hayatlarımız yok
3- Her başlangıç yeni bir ruh, yeni bir heyecandır
4- Uluslararası sempozyumumuzun ardından
5- Sabır, dayanışma, direniş, kararlılık, alın teri...
6- İlimle yönetemeyen, zulümle yönetir
7- İyilik örgütlü gücümüzle kazanacak
8- Gelecek sizinle daha iyi olacak
9- Truva atı ya da beşinci kol faaliyetleri
10- Bir halk destanı: 15 Temmuz
1 2 3 4 5 6
Top