Demokrasi nöbeti
18802 | | | 22-07-2016

F. Arzu YALÇIN

 

Ülkelerin tarihlerinde kırılma noktaları olur. Kırılma süreci iyi yönetilebilirse o ülke için olumlu sonuçlanır. Yeni başlangıçlar (kuruluş, kurtuluş), ekonomik gelişmeler, toplumun olumlu dönüştürülmesi, demokrasinin kalıcı kılınması gibi… 15 Temmuz darbe kalkışması da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın vakur/kararlı duruşu ile ülkemizde demokrasinin kalıcılaşması, halkın demokrasiye sahip çıkma bilincinin gelişmesi ve arkasından meydanların demokrasi birlikteliğine dönüşmesine vesile oldu.

15 Temmuz darbe kalkışması, ‘Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)’ tarafından hükûmete, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, milli iradeye karşı yapıldı. Bu, FETÖ/PDY’nin uzun yıllardır oluşturduğu paralel iktidarının sürmesine engel gördüğü cumhurbaşkanına karşı ilk girişimi değildir. 17/25 Aralık saldırısı ile başlayan, Rus uçağının düşürülmesi, ülkede istikrarsızlığın artması/terörün yükselmesi için PKK ile iş birliğine girmesi ve son olarak zihinlerini tutsak aldığı asker ile “darbe kakışması” ile en üst noktaya ulaştı.

FETÖ/PDY darbe kalkışması girişimi; verdiğimiz demokrasi şehitleri ile yüreğimizde kapanmaz yaralar açtı. Üzüntümüz sonsuz. Onları yaşamımızın her alanında yaşatacağız. Demokrasi şehitlerinin kanları ile korudukları meydanlarda milli iradeye, demokrasiye sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Demokrasiye yapılan her türlü saldırıya karşı olduğumuzu, meydanlara çıkarak gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Kısaca bu darbe girişimi bize çok şey öğretti. Milletimizin ülkesine sahip çıkma bilincinin ne kadar yüksek olduğunu, yapılacak her türlü saldırıya direneceğini ortaya koyması… Meydanlarda toplanarak demokrasinin bu topraklarda derin kökler saldığını göstermesi gibi…

Üzüntümüzü yüreğimizin derinliklerine gömerek; milli iradeye ve demokrasiye, birlik ve beraberlik içinde, barış ve kardeşlik duygularıyla el ele sahip çıkmanın sevincini yaşıyoruz. Bu sevinci yaşarken yaşamını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor ve başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, darbeye karşı duran siyasi parti temsilcilerine, milletvekillerine, sivil toplum kuruluşlarına, alanlara çıkarak cuntacı hainlere, asker kıyafeti giymiş teröristlere geçit vermeyen milletimize teşekkür ediyorum.

Görevimizin bilincinde, demokrasi kaleleri yapmak için meydanlara çıktık/çıkıyoruz.

Haydi!  Elinde bayrağınla, demokrasi nöbetine. 

Önceki Yazılar
11- Toplu sözleşme sürecine dair / Şenol METİN
12- Yeni Türkiye tescillenmiştir / Talat YAVUZ
13- Vefa/t yahut Eğitim-Bir-Sen'in taşra tarihi / Hıdır YILDIRIM
14- Kâğıttan kaplan tüccarlarına cevap / Celal Demirci
15- Şair, mütefekkir, sendikacı Mehmet Akif İnan / Hıdır YILDIRIM
16- Müdürler müfettiş olunca! / Talat YAVUZ
17- Eğitim-Bir-Sen sadece sendika değildir / Şenol METİN
18- Sendikal mücadelede algılar ve gerçekler / Celal Demirci
19- Asker Ocağı, Peygamber Ocağı olmadıkça sorun çözülmez / Ahmet AYDINSOY
20- Demokrasi nöbeti / F. Arzu YALÇIN
1 2 3 4 5
Top