Demokrasi nöbeti
18819 | | | 22-07-2016

F. Arzu YALÇIN

 

Ülkelerin tarihlerinde kırılma noktaları olur. Kırılma süreci iyi yönetilebilirse o ülke için olumlu sonuçlanır. Yeni başlangıçlar (kuruluş, kurtuluş), ekonomik gelişmeler, toplumun olumlu dönüştürülmesi, demokrasinin kalıcı kılınması gibi… 15 Temmuz darbe kalkışması da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın vakur/kararlı duruşu ile ülkemizde demokrasinin kalıcılaşması, halkın demokrasiye sahip çıkma bilincinin gelişmesi ve arkasından meydanların demokrasi birlikteliğine dönüşmesine vesile oldu.

15 Temmuz darbe kalkışması, ‘Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY)’ tarafından hükûmete, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, milli iradeye karşı yapıldı. Bu, FETÖ/PDY’nin uzun yıllardır oluşturduğu paralel iktidarının sürmesine engel gördüğü cumhurbaşkanına karşı ilk girişimi değildir. 17/25 Aralık saldırısı ile başlayan, Rus uçağının düşürülmesi, ülkede istikrarsızlığın artması/terörün yükselmesi için PKK ile iş birliğine girmesi ve son olarak zihinlerini tutsak aldığı asker ile “darbe kakışması” ile en üst noktaya ulaştı.

FETÖ/PDY darbe kalkışması girişimi; verdiğimiz demokrasi şehitleri ile yüreğimizde kapanmaz yaralar açtı. Üzüntümüz sonsuz. Onları yaşamımızın her alanında yaşatacağız. Demokrasi şehitlerinin kanları ile korudukları meydanlarda milli iradeye, demokrasiye sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Demokrasiye yapılan her türlü saldırıya karşı olduğumuzu, meydanlara çıkarak gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Kısaca bu darbe girişimi bize çok şey öğretti. Milletimizin ülkesine sahip çıkma bilincinin ne kadar yüksek olduğunu, yapılacak her türlü saldırıya direneceğini ortaya koyması… Meydanlarda toplanarak demokrasinin bu topraklarda derin kökler saldığını göstermesi gibi…

Üzüntümüzü yüreğimizin derinliklerine gömerek; milli iradeye ve demokrasiye, birlik ve beraberlik içinde, barış ve kardeşlik duygularıyla el ele sahip çıkmanın sevincini yaşıyoruz. Bu sevinci yaşarken yaşamını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor ve başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, darbeye karşı duran siyasi parti temsilcilerine, milletvekillerine, sivil toplum kuruluşlarına, alanlara çıkarak cuntacı hainlere, asker kıyafeti giymiş teröristlere geçit vermeyen milletimize teşekkür ediyorum.

Görevimizin bilincinde, demokrasi kaleleri yapmak için meydanlara çıktık/çıkıyoruz.

Haydi!  Elinde bayrağınla, demokrasi nöbetine. 

Önceki Yazılar
31- Bir kısım nakademisyen imzası nasıl okunmalı? / İdris ŞEKERCİ
32- Diplomalarını ihanet belgesine dönüştürenler bulundukları makamda işgalcidir / Doç. Dr. Hasan FURKAN
33- Kudüs / Talat YAVUZ
34- Vatanını canından aziz bilen vatan şairi / Ahmet AYDINSOY
35- Gördün mü o yetimi itip kakanı! / İdris ŞEKERCİ
36- Büyük medeniyet yolculuğunda eğitimin ve eğitimcinin rolü / Ahmet AYDINSOY
37- Yılkı sendikacıları / Celal Demirci
38- Algı, olgu, kurgu düzleminde toplu sözleşme / Celal Demirci
39- Toplu sözleşme başlarken / Talat YAVUZ
40- Arka bahçeli sendikacıların erime kaygıları, beyhude beklentileri / İdris ŞEKERCİ
1 2 3 4 5
Top