Genel Yetkili Sendika

Mücadele ettik, çözüme giden yollar açtık

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öçal, kadınların zorba tavırla, küstah bir tarzla kamu hizmetinden dışlandığı kara günlerin geride kaldığını ifade ederek, “Artık örgütlü kadınların fikirleri, eylemleri, direnci ve direnişiyle, alkışlanan kadınlar var. Çabalarımız, kadına yönelik şiddetin biteceğinin teminatıdır. ‘Yasaklardan kurtulduk’ diyerek motivasyonumuzu, heyecanımızı kaybetmeyeceğiz. Mücadele gemisini yeni rotalara, yeni başarı limanlarına doğru çevireceğiz” dedi.


 

Eğitim-Bir-Sen Küçükçekmece İlçe Temsilciliği’nin Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği “Geçmişten Günümüze Geleceğe Güvenli Gelişim” toplantısında konuşan Habibe Öçal, örgütlenmeden, el ele vermeden, omuz omuza durmadan, güç birliği yapmadan amaçlarına ulaşmalarının, sorunlarını çözmelerinin mümkün olmadığını vurgulayarak, “Atalarımız ‘bir elin nesi var, iki elin sesi var’ demişler. Bizler elimizi taşın altına koymalı, birliğimizi daha da güçlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

Yasakları özgürlüğe, ötekileştirmeyi öze dönüşe çevirdik

Kadınlar olarak çileyi güce, sıkıntıları, sorunları fikri birikime dönüştürdüklerini, baskıları kararlılıkla, dayatmaları dirençle devre dışı bıraktıklarını, yasakları özgürlüğe, ötekileştirmeyi öze dönüşe çevirdiklerini kaydeden Öçal, şunları söyledi:

“Kimliklerimizden, kişiliklerimizden vazgeçmemiz için kurulan ikna odalarında dik durduk ve başörtüsüne özgürlüğe giden yolu açtık. Adalet için, adil bir ülke, adil dünya için çalıştık, ter akıttık. Türkiye’nin 81 ilinde örgütlenmemizi tamamladık. Ülkemizdeki ve yurt dışındaki kadın örgütleriyle iş birliği, hedef ve proje ortaklığı yaparak vizyonumuzu ortaya koyduk. Kadın üye sayımızı artırdık. İmkân ve fırsat eşitliği sağlandığında çalışan, üreten ve yöneten yönleriyle kadınların neler yaptığını, vakti nasıl kuşandığını ispat ettik. Kadının ‘mağdur’ ya da ‘dezavantajlı’ konumda olduğu Türkiye’nin kadın hakları arşivinin yönünü değiştirdik. Medeniyetimizin, inanç coğrafyamızın kadınlarının mücadele azmini, davaya hizmet şevkini, teşkilatlanma maharetini, düşünce ve aksiyon kapasitesini ortaya koyduk.”
 


İnsani değerlerle buluşmada öncülük etmeye devam edeceğiz

Ara rejim dönemlerinde, cunta süreçlerinde, 28 Şubat’ın ötekileştiriciliğinde kadınların çalışma hayatından, eğitim hayatından, siyaset kulvarından dışlandığını dile getiren Öçal, “Kadınların zorba tavırla, küstah bir tarzla kamu hizmetinden dışlandığı kara günler geride kaldı. Artık fikirleri, eylemleri, direnci ve direnişiyle, alkışlanan kadınlar, kadın örgütleri var. Çabalarımız, kadına yönelik şiddetin biteceğinin teminatıdır. Biz olduğumuz sürece hiç kimse inancı yüzünden ötekileştirilmeyecek. Anne olarak şefkati, eş olarak sadakati yüklenen kadınların sendikacı olarak emek mücadelesinde, kudretin ve ekmek mücadelesinde gayretin simgesi olması örgütlü kadınların eseridir. Bütün bu başarılar çabalarımızın, sınırları, sınırlamaları yıkmamızın ürünüdür. ‘Yasaklardan kurtulduk’ diyerek motivasyonumuzu, heyecanımızı asla kaybetmeyeceğiz. Mücadele gemisini yeni rotalara, yeni başarı limanlarına doğru çevireceğiz. Çünkü işyerimizde, ilçemizde, ilimizde, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada yapılacak çok iş, çözülecek çok sorun; milletimizin, ümmetin, insanlığın beklentileri, teklifleri, talepleri ve hayalleri var. O zaman, yorulmak, mola vermek yok. Yarınımızın bugünden daha iyi olması için, çocuklarımıza daha özgür, huzurlu ve müreffeh bir dünya bırakmak için el ele verip ter akıtmaya; insanlığın, insanca yaşama, insani değerlerle buluşma mücadelesine öncülük etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Daha fazla sorumluluk alacağız

Öçal, ülkemize yönelik yıllardır süren terör tezgâhlarının yıkılması, anaların ağlamaktan kurtulması, gençlerin silahtan kurtulup kaleme sarılması için daha fazla sorumluluk alacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıya, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Selamettin Tunç, Şube Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, Küçükçekmece İlçe Temsilcisi Yusuf Sabaz ve çok sayıda üye katıldı.