Kolay olanı değil, doğru olanı yapıyoruz


11693 | 29.03.2019
| |

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kolay olanı değil, doğru olanı yapmaya çalışan, onun için de dünyanın her tarafında itibar gören bir teşkilat olduklarını söyledi.

Eğitim çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çeken Yalçın, “Birçok sorunun çözümünü sağlayan, yasakların kaldırılmasında emeği, teri olan, onlarca kazanım elde eden bir sendikayız. Eğitim çalışanlarının çalışma şartlarının, mali, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesine, devam eden sorunların bertaraf edilmesine yönelik mücadelemiz sürüyor. Yetkililere buradan bir defa daha çağrıda bulunuyorum. Sorunlara çözüm bulmadan, yol almamız mümkün değildir. Verilen sözler bir an evvel yerine getirilmeli, beklentiler karşılanmalıdır” dedi.


 

Ali Yalçın, Tekirdağ Şubesi’nin Çerkezköy’de düzenlediği ‘Teşkilat Buluşması’na katıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Eğitim-Bir-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ferruh Topuz ve yönetim kurulu, Edirne Şube Başkanı Erdinç Dalgıç, Kırklareli Şube Başkanı Selahattin Karanfiler, üyeler ve çok sayıda davetlinin katılımıyla yapılan toplantıda konuşan Yalçın, 27 yıllık sendikal mücadelede erdemli bir yaklaşım ortaya koyduklarını belirterek, “Bugüne kadar ortaya koyduğumuz temel yaklaşım neyse bundan sonraki süreçte de aynı şekilde devam edecektir. Biz kolay olanı değil, doğru olanı yapmaya çalışan, onun için de dünyanın her tarafında itibar gören bir teşkilatız. Kavga zemininde rekabet değil, rekabet zemininde akademik hizmet sendikacılığı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.


 

Ek gösterge sistemi, kamu görevlilerinin mağduriyetini giderecek şekilde kurulmalıdır

Toplu sözleşme hakkını elde eden bir teşkilat olduklarını vurgulayan Yalçın, toplu sözleşmelerde 260 kazanımın altına imza attıklarını kaydetti. Çözülmesi gereken sorunların olduğunu dile getiren Yalçın, şöyle devam etti: “Hak aramanın merkezi, çözümün adresi, mazlum ve mağdurların sesiyiz. Devam eden sorunları çözecek olan da bu teşkilattır, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’dir. 3600 ek gösterge ne olacak diye soranlar var. Sözü verildi, çalışmanın tamamlanmasını bekliyoruz. Toplu sözleşmelerde ek gösterge konusunu masaya taşıdık. Bütün kamu görevlilerinin mağduriyetleri bu noktada giderilmelidir. Cumhurbaşkanının da bir vaat olarak bunu dile getirmesi güçlü bir referans oldu ve bunu nihayete erdireceğimize inanıyoruz.” 

Sözleşmeliliğe son verilmelidir

Sözleşmeli personelin sorunlarına da değinen Yalçın, “Sözleşmelilikten kaynaklanan sorunlar var. Eşi ve işi arasında tercih yapmak zorunda bırakılanların, aile bütünlüğü sağlanamadığından ebeveynlerinden daha fazla sıkıntı yaşayan çocukların da temennisi olan kadro beklentisi bir an önce karşılanmalı, hem iç huzuru hem de iş huzurunu bozan, ailelerin bir araya gelmesine engel teşkil eden sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmelidir. Bu anlamda girişimlerimiz, çabalarımız, mücadelemiz sürecek” şeklinde konuştu.


 

Çalışmalarımızı yoğun bir tempoda sürdürmeliyiz

Teşkilattan, 15 Mayıs’a kadar üye çalışmasına ağırlık vermesini isteyen Yalçın, “Ağustos ayında 5. Dönem Toplu Sözleşme masası kuruluyor. Oraya güçlü gitmenin yolu, bir milyonu aşkın kapasitenin daha fazla üye edinerek bu süreçte gücüne güç katmasından geçiyor. Öyleyse biz de 15 Mayıs öncesi üye yapabileceğimiz her kamu görevlisine bu teklifi götürmeliyiz” diye konuştu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Eğitim-Bir-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ferruh Topuz da birer konuşma yaptılar.


 

Ziyaretler

Genel Başkan Ali Yalçın, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban ve İlçe Millî Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ü ziyaret ederek, çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top