Örgütlülüğümüzü her alanda sahaya yansıtıyoruz


1227 | 20.05.2019
| |

İstanbul Avrupa Yakası İl Divan Toplantısı Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Sahurda gerçekleştirilen divan toplantısında Memur-Sen yöneticileri bir araya geldi. 

İstanbul’da düzenlenen il divan toplantısı Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bayraktutar, Levent Uslu ve Mehmet Emin Esen, Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Durali Baki, İstanbul Milletvekillileri Mustafa Demir ve Abdullah Güler, şube başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

İl divan toplantısında konuşan Yalçın, Memur-Sen’in değerler sendikacılığı yaptığını vurgulayarak “Memur-Sen sendikacılığı diğerlerine göre yapmak gibi bir aymazlığın içine düşmeyerek sendikacılığı bugüne kadar değerlerine göre yaptı. Bundan sonra da buna devam edecek. Biz, Akif İnan’ın ‘Acılar umudu buldurur bize’ dizesinde ifade ettiği gibi Türkiye’nin yaşadığı antidemokratik süreçlere ilişkin darlanmış, zorlanmış ama iddiasını kaybetmemiş bir kitle olarak ‘sorunları çözeriz’ inancıyla yolumuza devam etmiş bir kitleyiz” ifadelerini kullandı.

Memur-Sen’in antidemokratik süreçlerde milletten yana tavır aldığını hatırlatan Yalçın, “Her on yılda bir örselenen milletin, her on yılda bir postal sesinin duyulduğu ülkede bu yaşananların kader olmadığını, bunların bizim rehavetimizden kaynaklı, örgütlülüğümüzün olmayışından kaynaklı olduğunu bilen bir kitle olarak; ‘biz örgütlenirsek, inanırsak ve beraber durursak bu makus talihi yener ve ülkeyi aydınlık yarınlara götürebiliriz’ diyerek yolculuğumuza devam ettik. Bu yolculuğumuzda pek çok engeli geride bırakırken çoğu antidemokratik uygulamayı da tarihin çöp sepetine yolladık. Bu teşkilat bütün bu süreçlerde millet iradesinin yanında oldu. Bizim örgütlülüğümüz, teşkilatımızın ulaştığı kapasite bu ülkenin yarınlarına ilişkin en önemli teminattır” şeklinde konuştu.


 

İnsanları eşi ile işi arasında tercih yapmaya zorlayan bir sistemi kabul edemeyiz

Sözleşmeli kamu görevlilerinin yaşadıklarına dikkat çeken Yalçın, “Pek çok ili geziyorum. Sözleşmeli arkadaşlarımız yanıma geliyor. Hangi ilde kim olursa olsun aynı dertleri yaşıyorlar. Kendisi Iğdır’da eşi Bursa’da ve çocuğunu yılda bir belki iki kez görebiliyor. Bizim, aile bütünlüğünü ortadan kaldıran bu sistemi kabul etmemiz mümkün değil. Bu sözleşmeli istihdam türünün bir an önce kaldırılması gerekir. Bunun ürettiği sosyal maliyet, kadrolu istihdamın üreteceği ekonomik maliyetten çok daha ağırdır” ifadelerini kullandı.


 

Memur-Sen üyeleri ayrıcalıklı hissetmeli

Memur-Sen’in Mehmet Akif İnan Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği ve üyelerine alışveriş yaparken kolaylık tanıyan Motif Kart’a da değinen Yalçın, “Örgütlü gücümüzü yalnızca sendikal alanda değil hayatın her alanında göstermeye çalışıyoruz. Bunun için Motif Kart projesini başlattık. İstedik ki Memur-Sen’e bağlı sendikaların üyelerinin sadece kamuda değil dışarıda alışveriş yaparken de bir ayrıcalıkları olsun. Motif Kart ile yapılan alışverişlerde Memur-Sen üyeleri indirim kazanarak Memur-Sen üyesi olmanın ayrıcalığını görecekler. Bu konuda teşkilatımızın hassasiyet göstermesini ve bu kartların yaygınlaşmasını sağlamalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


 

Durali Baki: Memur-Sen ilklerin ve ilkelerin sendikasıdır

İstanbul Eski İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Durali Baki ise 7 yıl görev yaptığı İstanbul teşkilatına teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Memur-Sen ilklerin ve ilkelerin sendikasıdır. Her zaman doğruyu anlatan ve doğrunun yanında duran bir erdemliler hareketidir. 28 Şubat’tan başlayıp 15 Temmuz’a kadar bütün antidemokratik süreçlerde milletten yana durmuştur. Memur-Sen, her insanın kuramadığı cümleleri en sert ve kararlı şekilde kuran teşkilattır” ifadelerini kullandı. 

Şekerci: Kamu görevlilerinin teveccühünü kazandık

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İdris Şekerci ise Memur-Sen’in değerler sendikacılığı yaptığına dikkat çekerek, “Memur-Sen çeyrek asırlık yolculuğu hep büyüyerek gerçekleşti. Şimdi 1 milyonu aştı. Kamu görevlilerinin teveccühünü kazanmış bir teşkilatız. Bunda en büyük etken bizim millet ile sorunumuz yok. Kaldırımların taşları ile hiç sorunumuz olmadı, araba camı hiç kırmadık biz. Bizim eylemlerimizde şiddet olmadı kan dökülmedi hamdolsun. Milet ile barışık değerlerine saygılı olduk. O yüzden yaptığımız sendikacılığı değerler sendikacılığı diye adlandırdık. O yüzden kamu görevlileri bize büyük bir teveccüh gösteriyor ve göstermeye devam ediyor” dedi.

 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top