Yalçın, Çekmeköy ve Sancaktepe iftarına katıldı


1115 | 29.05.2019
| |

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, İstanbul 3 No’lu Şube tarafından düzenlenen ortak iftar programında yaptığı konuşmada, Odunpazarı Belediyesi’nde yaşanan sürgünlerle ilgili Çarşamba günü bir eylem yapacaklarını duyurdu.Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube tarafından düzenlenen iftar programına, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Erol Ermiş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve Milletvekili Osman Poyraz, şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, bağlı sendikaların şube yönetim kurulu üyeleriyle çok sayıda Eğitim-Bir-Sen üyesi katıldı. 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 27 Mayıs Darbesi’ni kınayarak başladığı konuşmasında, bu milletin demokrasinin kolay kazanılmadığını en iyi bilen milletlerden birisi olduğunu vurguladı. “Bu milletin hafızası, kendi iradesinin tam tecellisi için yaşanan trajedilerin sızısını hala yaşıyor” diyen Yalçın, “Bugün 27Mayıs. 1960 darbesini 59’uncu yıl dönümünde bir kez daha kınıyor, millet iradesinin temsilcisi olarak Hakk’ın rahmetine kavuşan Başbakan Adnan Menderes’i, Bakanlar Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu.

Sendikalar ve konfederasyon olarak zorlu bir süreci geride bıraktıklarını ifade eden Yalçın, “Sendikalarımız ve konfederasyonumuz genel süreçlerini tamamladı. Peşinden 15 Mayıs mutabakatını da geride bırakmış oluyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yetkimizi tüm hizmet kollarında perçinledik. Toplu Sözleşme masasına bu motivasyonla oturacağız. Şimdi önümüzde 5. Dönem Toplu Sözleşme var. Bu masa seçim gündeminin olmadığı bir zeminde kurulacak. Bu istikrar dönemi iyi değerlendirilmeli sorunlar çözüme kavuşmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yalçın, Toplu Sözleşmeye giderken 3600 Ek Gösterge, sözleşmelilere kadro, YHS’nin GİH’e aktarılması, Gelir Vergisi ve matrah oranları gibi konuların acil çözüm bekleyen konular arasında olduğunu, öncelikli olarak bu konuların masaya taşınacağını belirtti. 

Sendikalar baskılar Eski Türkiye’yi hatırlatıyor

31 Mart seçimlerinden sonra el değiştiren Belediyelerde yaşananların kendileri için yeni gündemler oluşturduğunu söyleyen Yalçın, “31 Mart’ta “Mart’ın Sonu Bahar” diyenler yerel iktidarı aldıkları belediyelerde Bahar değil, karakış getirdiler. CHP ve HDP’li Belediyelerde baskı, tehdit, sürgünler ve işten çıkarmalar söz konusu. Eskişehir’de CHP’li Odunpazarı Belediyesi’nde peş peşe sürgünler var. Sürgün sayısı 9’a yükseldi. Bilgisayarcıyı hayvan barınağına, veteriner teknikerini park bahçelere, kültür dairesindeki tercümanı hayvan barınağına sürgüne gönderiyorlar. Bu akıl almaz uygulamalar eski Türkiye’nin faşizan atmosferini hatırlatıyor” diye konuştu.

Odunpazarı Belediyesi’nde sürgün edilen 9 kamu görevlisi için Çarşamba günü Odunpazarı Belediyesi önünde eylem yapacaklarını duyuran Yalçın, “Bu ülkede antidemokratik süreçlerin cereyan etmesi an meselesidir bu konuda çok önemli mesajlar veriyor bu süreçler. 31 Mart’tan sonra el değiştiren belediyelerde yaşanan zorbalıklar noktasında dirayetle mücadele etmeye devam ediyoruz. Çarşamba günü Odunpazarı Belediyesi önünde Bem-Bir-Sen’in bir eylemi olacak” dedi. 

Ermiş: Memur-Sen İstanbul’da büyümeye devam ediyor

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Erol Ermiş ise “15 Mayıs mutabakatını imzaladık İstanbul’da bu yıl da üye artışımız oldu. Hepinizi tebrik ediyor çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programda ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da bir selamlama konuşması yaptı. Konuşmalarından ardından iftar yemeği ile devam eden program aile fotoğrafı ile son buldu.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top