Medeniyetin yeniden inşası okumaktan geçmektedir


1101 | 02.06.2019
| |

Ankara 3 ve Ankara 6 No'lu Şubelerin düzenlediği Bir Bilenle Bilge Nesil programlarına, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Gürsel Avcı, Ankara 3 No'lu Şube Başkanı Zahit Şahin, Ankara 6 No'lu Şube Başkanı Uğur Kolsuz, şube müdürleri, projede görev alan öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen şubeleri ile Genç Memur-Sen'e gerçekleştirdikleri böylesine anlamlı bir proje için teşekkür ederek konuşmasına başlayan Çakırcı, “Öğretmenlerimizin büyük emeğiyle ve katkısıyla 700 kitap okutulmuş, öğrencilerimiz okudukları kitaplar hakkında düşüncelerini ortaya koymuşlardır. Bu son derece değerli bir programdır. Biz maalesef toplum olarak uzun bir dönem kitaplarla aramıza mesafe koymuştuk. Tabi ki bu tür projeler, bu tür çalışmalar toplumun kitapla arasında olan mesafeyi kısaltma ve gençlerimizin kitapla buluşma aracı oluyor. Bunun için hakikaten öğretmenlerimizin bu emeği son derece önemlidir. Yine aynı şekilde bu kitaplarla hemhal olan öğrencilerimize de çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Bir Bilenle Bilge Nesil projesinin gelecek nesillere dokunan bir proje olduğunu vurgulayan Çakırcı, “Şimdi onun meyvesini görüyor olmak ve onun emektarları ile bir arada bulunuyor olmaktan son derece memnunum. Medeniyetimiz son iki asırdır irtifa kaybediyor. Bunun asıl sebebi, bilgi üretemiyor olmamızdır. Medeniyetimiz yüzyıllara damga vurmuş, dünyaya adalet getirmiş, insanlığa öncü olmuş bir medeniyet iken, son 200 yılda maalesef ciddi bir irtifa kaybı yaşamaktadır. Bizim silkelenip kendimize gelmemiz gerekiyor. Yeniden ayağa kalkmak, medeniyetimizi yeniden inşa etmek istiyorsak, tek yolumuz bilgi üretmektir. Bunun yolu da okumaktan geçmektedir. Okuyan gençleri gördükçe, geleceğe yönelik umudum artıyor” diye konuştu. 

“Sizler bir farkındalık oluşturdunuz. Farklı olduğunuzu ortaya koydunuz.” diyerek gençlere hitap eden Çakırcı, “Kitaplar hakikaten insanların sığındığı limanlar gibidir. Sizler kitap okuyan gençler olarak bir çok şeyi değiştirebilirsiniz. Sizler, her tarafımızın savaş alanına döndüğü, kapitalizmin her tarafı işgal etmeye çalıştığı bir çağda okuyarak, geliştirerek, bir ideal ortaya koyarak bu kötü gidişata dur diyebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük,  böylesine değerli bir projeye imza atan  Eğitim-Bir-Sen ve Genç Memur-Sen’e teşekkür ederek, gençlerin okumasının ülkemiz için çok önemli olduğunu vurguladı. 

Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, “Bir Bilenle Bilge Nesil projesi benimsemiş olduğumuz mücadele kültürünün bir tezahürüdür. Fikir olmadığı fikir düşünülmediği düşüncenin olmadığı bir yerde medeniyetten bahsedemeyiz.  Düşüncenin üretilmediği bir yerde mahsur medeniyetten bahsedemeyiz.” ifadelerini kullandı.
 

 

Ankara 3 No’lu Şube Başkanı, Zahit Şahin, projenin 14 liseden 417 öğrenci ve 25 danışman öğretmenin ile gerçekleştirildiğini belirterek, “Öğretmenlerimizin emekleri ve öğrencilerimizin okuma arzusunu bir araya getiren bu önemli programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

Programın sonunda, “Bir Bilenle Bilge Nesil” projesi kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top