Bosna-Hersek'te katliam mağduru ailelerle iftar yaptık


1228 | 02.06.2019
| |

Eğitim-Bir-Sen ve Bosna-Hersek Bağımsız İlköğretim Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği iftar programı Bosna Hersek’in Vares kentinde gerçekleştirildi.

İftar programına Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hasan Yalçın Yayla, Atilla Olçum, Bosna-Hersek İlköğretim ve Eğitim Bağımsız Sendikası Genel Başkanı Selvedin Satorovic, Bosna Hersek katliamında mağdur olan aileler ve yakınları katıldı.


 

İftar programında konuşan Yayla, bu tür faaliyetlerin Türk Boşnak kardeşliğini daha da pekiştireceğini vurgulayarak, “Kurulduğu günden bu yana, 26 yıldır haklıdan, mazlumdan, mağdurdan yana tavır alan, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümü için elini taşın altına koyan, akademik çalışmalarıyla doğruyu gösteren, onlarca kazanıma imza atan, sorun çözen, çözüm önerileri geliştiren, yanlışın karşısında, doğrunun yanında olan sendikamız, dünyadaki bütün eğitim çalışanlarının haklı mücadelesinde yanlarında olacaktır. Bu mübarek ayda İslam coğrafyaları ile bir araya gelmek Müslüman kardeşlerimizle soframızı paylaşabilmek bizim ve tüm İslam âlemi için büyük bir öneme sahiptir.” ifadelerini kullandı.

“Bizim için, emekçinin hakkını korumak, tüm insanlığın hakkını korumak demektir” diyen Yayla, “Eğitim-Bir-Sen, her türlü haksızlığa, şiddete, katliama, terörizme karşı sesini yükselten bir sivil toplum örgütüdür. Bu nedenle, sendikal bağlamda uluslararası dayanışmayı önemli bulmaktayız.” ifadelerini kullandı. 

Eğitim-Bir-Sen olarak emeğin ırkı, ideolojisi ve cinsiyeti olmadığına inandıklarını dile getiren Olçum, şunları kaydetti:

“Bizim için, emekçinin hakkını korumak, tüm insanlığın hakkını korumak demektir. Eğitim-Bir-Sen, her türlü haksızlığa, şiddete, katliama, terörizme karşı sesini yükselten bir sivil toplum örgütüdür. Bu nedenle, sendikal bağlamda uluslararası dayanışmayı önemli bulmaktayız ve birçok ülkenin eğitim sendikalarıyla iş birliği içerisindeyiz. Bunlardan biri de Bosna Hersek Bağımsız İlköğretim Sendikası’dır.”

Ancak iş birliği ve dayanışma içerisinde bulunarak sorunlara çözüm üretileceğini vurgulayan Olçum, “Emeğin örgütlü gücünü ulusal zeminlerle sınırlı tutarsak, küresel sermayenin karşısında direnemeyiz. Bu nedenle, herkesin sorumluluk alması ve mücadele etmesi gerekiyor. Emek örgütleri olarak, insan onuruna yakışır, adil bir sistem için hep birlikte mücadele etmeliyiz” diye konuştu.İftar programının ardından Genel Başkan Yardımcılarımız Atilla Olçum ve Hasan Yalçın Yayla Bosna Hersek Bağımsız İlköğretim Sendikalar başkanı Selveddin teşekkürlerini iletti ve bu tür faaliyetlerin sayısının artırılması gerektiğini vurguladı.  

Bosna-Hersek İlköğretim ve Eğitim Bağımsız Sendikası Genel Başkanı Selvedin Satorovic ise “Bosna Hersekliler olarak böyle mübarek bir günde Eğitim-Bir-Sen’i aramızda görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top