47. Başkanlar Kurulu Toplantımızı yaptık


3894 | 19.01.2020
| |

Eğitim-Bir-Sen 47. Başkanlar Kurulu Toplantısı Kızılcahamam’da yapıldı. İki gün süren toplantıda, eğitim gündemi ve sendikal çalışmalar ele alındı. 

Eğitim sorunlarının detaylı bir şekilde görüşüldüğü, eğitim çalışanlarının alanda karşılaştıkları zorlukların ve sıkıntıların masaya yatırıldığı, çözüme ilişkin önerilerin konuşulduğu toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, sözleşmeli istihdamın kaldırılması, 3600 ek gösterge vaadinin bütün eğitim çalışanlarını kapsayacak biçimde yerine getirilmesi, öğretmenliği hak ettiği noktaya taşıyacak ve kariyer mesleği hâline getirecek, mesleki özerklik sağlayacak, öğretmenlerin özlük haklarını artıracak Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun hayata geçirilmesi, toplu sözleşmede yetersizliği bir defa daha ortaya çıkan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun örgütlenme ve toplu sözleşme hakkını kısıtlayan hükümlerinin yeniden ele alınması gibi eğitim çalışanlarının çözüm beklediği, eğitimin gündemini oluşturan konulardaki ısrarlarının, mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı. 

İnsan ve emek odaklı sendikal mücadelelerini konjonktüre göre değil, ilke ve ideallerine göre kararlılıkla sürdüreceklerinin altını çizen Yalçın, “İnsana ve eğitime yatırım yapmaya, eğitim çalışanlarının haklarını her platformda savunmaya, kazanımlarımızın heba olmaması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

Genel Başkan Ali Yalçın’ın ardından Şube başkanları söz alarak, gündeme dair görüş ve önerilerini dile getirdiler.
 


“Sendikacılığın Geleceği” ve “Ailemiz ve Geleceğimiz” konulu paneller gerçekleştirildi

Başkanlar Kurulu Toplantısı programı kapsamında iki panel de yapıldı. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın’ın yaptığı “Sendikacılığın Geleceği” konulu panelde Prof. Dr. Adnan Mahiroğulları “Türkiye’de Memur Sendikacılığı ve ILO Normları”nı konuştu, Prof. Dr. Abdulkadir Şenkal “Bilgi Çağında Sendikacılık”a değindi, Bülent Pirler “Dünden Bugüne Uluslararası Sendikal Hareketler ve Yeni Arayışlar”a ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.


 

Moderatörlüğünü Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi’nin yaptığı “Ailemiz ve Geleceğimiz” konulu diğer panelde ise Dr. Öğretim Üyesi Mücahit Gültekin “İstanbul Sözleşmesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ötesi”, Dr. Öğretim Üyesi Meryem Şahin “Dünya’da Toplumsal Cinsiyet Karşıtı Hareketler”, Av Derya Yanık “Hukuk Metinlerinde Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Düzenlemeleri”, Ayla Kerimoğlu “Kadın mı Aile mi Sorunsalının Çıkmazları” başlıklı sunum yaptılar.
 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top