Kurum İdari Kurulu'na taşıdığımız talebimiz kazanıma dönüştü


5271 | 02.09.2020
| |

Eğitim-Bir-Sen olarak, Kurum İdari Kurulu gündemine taşıdığımız ve son olarak Nisan 2020 tarihli Çalışma Raporu’nda yer verilen “Öğretmenlerden, engelli olanlar, engelli çocuğu bulunanlar ve bakmakla yükümlü olduğu engelli birey bulunanlara, haftalık ders programlarının belirlenmesinde gün ve saat tercihlerine öncelik verilmesi noktasında düzenleme yapılmalıdır” talebimiz, Bakanlıkça kabul edilerek yönetmelik değişikliğiyle hayata geçirildi.

2.9.2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde bir kısım değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Bu değişiklik kapsamında “Haftalık ders programı” başlıklı 12. maddeye, “Bu bağlamda; engelli, engelli çocuğu ve/veya bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi olanlar ile süt izni kullanan öğretmenlerin haftalık ders programı, gün ve saatleri okulun genel işleyişini bozmayacak şekilde ilgili öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak hazırlanır” bendi eklenmiştir.

Buna göre engelli öğretmenler, engelli çocuğu ve/veya bakmakla yükümlü olduğu engelli bireyi bulunan öğretmenler ile süt izni kullanan öğretmenlerin haftalık ders programı, gün ve saatlerinin belirlenmesinde tercihleri dikkate alınacaktır.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top