Kuzubaş, 'Sözün Sultanları'nı anlattı


1117 | | |
| |

 

Eğitim-Bir-Sen Sinop Şubesi, Sinop Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Kuzubaş’ın konuşmacı olduğu bir konferans düzenledi. Osmanlı padişahlarının edebî yönlerini konu alan “Sözün Sultanları” konferansı, MÜSİAD Konferans Salonu’nda yapıldı.

Konuşmasına “Söz, insanların kişiliklerini, karakterlerini, iç dünyalarının dışa yansıtmasına vesile olan en güzel nimetlerden biridir” diyerek başlayan Doç. Dr. Muhammet Kuzubaş, ‘söz’ün manası ve yaşamımızdaki önemini tarihimizdeki şair padişahların hayatlarından ve onların sözlerinden örnekler sunarak anlattı. 

“Mevlana vesilesiyle insanlara muhabbetle bakmayı, Yunus’la hoşgörüyü, Süleyman Çelebi ile Peygamber sevgisini ve Fuzulî ile de aşkın zirvelerini fark ediyoruz” diyen Kuzubaş, şunları söyledi: “Büyük millet, güçlü devlet olmanın yolu tarihiyle, kültürüyle, yani ecdadıyla sağlam bir irtibattan geçmektedir. Bu manada Yahya Kemal, ‘Kökü mazide olan atiyim’ diyor. Temeli sağlam olan bir bina gibi düşünmek lazım bunu. Temelsiz bir binanın yıkılması anlıktır, kökü olmayan bir ağaç çabucak çürür. Sağlam temellere dayanan milletler tarih sahnesinde önemli misyonlar ifa edebilirler. Bizim en yakın temelimiz bir cihan devleti kurmuş bir maziye dayanıyor. Bu sebeple ecdadımızı tanımak, onların gönül dünyaları ile irtibat sağlamak, milletimizin bekâsı yolundaki icraatımızda müspet veya menfi kararlar alabilmemizin de önünü açar.”

Osmanlı İmparatorluğu’nda toplumun her kademesinde şiire ve güzel söze son derece önem verildiğini vurgulayan Muhammet Kuzubaş, Osmanlı padişahlarının günümüze kadar ulaşan söz ve şiirlerini okudu.


Konferansın sonunda, Şube Başkanı Mustafa Aslan, Doç. Dr. Muhammet Kuzubaş’a teşekkür plaketi verdi. 

Top