Ücretli-sözleşmeli gibi uygulamalardan vazgeçilmelidir


456 | | |
| |

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi, il divan toplantısını, denetleme ve disiplin kurulu başkanları ve ilçe temsilcilik yönetimlerinin katılımıyla öğretmenevinde gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan Şube Başkanı Eyyüp Değer, emek merkezli, eğitim çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi için mücadele eden, eğitim sorunlarının çözümü için gayret gösteren bir sivil toplum kuruluşu olduklarını belirterek, “Gitmediğimiz köy, mezra, okul bırakmadık ve Mardin’de yetkiyi perçinledik. Mehmet Akif İnan’ın ‘Kim olursa olsun zalime karşı mazlumun yanında’ sözünü kendimize şiar edindik” dedi.

Değer, durdurulan yönetici görevlendirme sürecine ne zaman işlerlik kazandırılacağının netleştirilerek eğitim çalışanlarının haklı beklentilerinin karşılaması, eğitim yöneticiliğinde kaosa kapı aralanmaması gerektiğini söyledi.

Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadro taleplerinin sosyal maliyet oluşmamışken karşılanması gerektiğini dile getiren Değer, “Hâlihazırda sözleşmeli veya ücretli olarak çalışmakta olan öğretmenlerimizin kadro talepleri henüz bir sosyal maliyet oluşmamışken karşılanmalıdır. 20 bin öğretmen alımına ek olarak yeni bir öğretmen alımının daha yapılması, hem atama bekleyen öğretmen adayları hem de eğitime ilişkin reformların kalıcı hâle gelmesi, derslerin boş geçmemesi açısından önemlidir. Ücretli-sözleşmeli gibi uygulamalardan vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

Top