Haklı olanların mağdur edilmesini protesto ediyoruz


812 | | |
| |

Eğitim-Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak, Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde müfettiş soruşturması sonrası görevden alınan müdür tarafından baskıya maruz kaldığı ileri sürülen 14 öğretmenin, haklarında soruşturma ve inceleme olmadan, il millî eğitim müdürlüğü emrine alınmasına tepki gösterdi.

Bir yıl sonra 33 öğretmeni bulunan okuldan 14 öğretmenin hukuksuz bir şekilde il millî eğitim müdürlüğü emrine alındığını belirten Uçak, “Fethiye Anadolu İmam Hatip Lisemizin ‘Proje Okulu’ kategorisine alınması ve okul müdürünün öğretmen kadrosunu değiştirmek amacıyla yaptığı hukuksuz hamleler sorunların başlangıcı olmuştur. Sorunun çözümü noktasında sendikamız, durumu millî eğitim müdürlüğündeki yöneticilere defalarca aktarmıştır. Aylar sonra tamamlanan soruşturma raporunda okul müdürünün yöneticilik görevi üzerinden alınarak öğretmen olarak atanması teklif edilmiştir. Asıl garabet ise bundan sonra başladı. Zira okul müdürünün kararnamesi ile birlikte okuldan 14 öğretmenin de il emrine alınma kararnameleri gönderilmiştir. Öğretmenlere yönelik herhangi bir inceleme ve soruşturma olmamasına rağmen 14 öğretmenimizin il emrine alınmasının ‘hangi kriterlere göre, kim ya da kimler tarafından belirlenmiştir’ sorusunun cevabını kamuoyu merak etmektedir. Bu öğretmenlerimizin tek ortak özelliği okul müdürüyle sorun yaşamasıdır” dedi.

İl millî eğitim müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile yaptıkları görüşmelerde öğretmenlerin kendi dilekçeleriyle il emrine çekildiğinin ifade edildiğinin altını çizen Uçak, “Ancak öğretmenlerimizle yaptığımız görüşmelerde, bahsi geçen dilekçeleri bir yıl önce bazı öğretmenlerin okuldaki sorunlardan uzaklaşmak için Fethiye’de bir okula kadrosuyla atanmak isteği için verdiği, üç öğretmenimizin ise herhangi bir dilekçe vermediği tespit edilmiştir. Sendika olarak, yapılan işlemin haksız, hukuksuz olduğunu ifade ediyoruz ve haksızlığa dur diyoruz” şeklinde konuştu.

Haksızlığın acilen düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Uçak, haklı olanların mağdur edildiği söz konusu kararı protesto ettiklerini sözlerine ekledi.

Top