'Yeter artık, işinizi yapın'


653 | | |
| |

Eğitim-Bir-Sen Konya 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Metin, “28 Şubat sürecinde örneğini çok gördüğümüz kılık ve kıyafet yönetmeliği hatırlatması kervanına Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi de katılmıştır” dedi.

Fakülte sekreteri imzalı bir yazıyla kılık ve kıyafet yönetmeliği hatırlatmasında bulunulduğunu belirten Metin, “Yazı ekinde gönderilen yönetmelik, 20 yıllık bir mücadele sonrasında ‘kadınlar başları daima açık’ ibaresi değiştirilen yönetmelik olup ‘hata’ fark edilerek gün içinde cari yönetmelik gönderilmiş ancak yazı geri çekilmemiştir. 28 Şubat, milletin hafızasında bir travmadır. Kılık ve kıyafet yönetmeliği hatırlatmaları ise bu travmayı üreten en önemli araçtır. Sendika olarak, kılık ve kıyafet özelindeki mevzuat hatırlatmalarını manidar buluyor ve 28 Şubat uygulaması olarak değerlendiriyoruz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Metin, şunları söyledi: “Yeni versiyon hatırlatmaların faillerine diyoruz ki, yeter artık, işinizi yapın. Kurumlarınızın bütün sorunlarını çözdünüz de geriye bir tek kılık ve kıyafet yönetmeliğinin uygulanması mı kaldı! 2013’te başlattığımız ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ kampanyası sonucu başörtüsünü yasaklayan ibare yönetmelikten çıkarılmıştı. Aynı tarihte başlattığımız ‘Serbest Kıyafet’ eylemimiz ise aynı hassasiyet ve kararlılıkla devam etmektedir.”

Top