Eğitim kronik sorunlardan arındırılmalıdır


1449 | | |
| |

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi, işyeri temsilcileri toplantısını sendika binasında yaptı. 5. Dönem Toplu Sözleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantının açılışında konuşan Şube Başkanı Eyyüp Değer, gündemdeki konulara değinerek, emek merkezli, eğitim çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi, eğitim sorunlarının çözümü için gayret gösteren bir sendika olduklarını söyledi.

Sözleşmeli öğretmenlerin bir an önce çözüme kavuşturulması gereken sorunları olduğunu kaydeden Değer, “Eşi ile işi arasında tercih yapmak zorunda kalmak çok zor bir durumdur. Sözleşmeli öğretmenliğin zorunlu görev süresinin 4+2 yıldan 3+1 yıla indirilmesini, mağduriyet süresini kısaltması bakımından olumlu buluyoruz. Fakat sözleşmeli öğretmenlik konusunda nihai hedef, görev süreleri değil, sözleşmeli öğretmenliğin sona erdirilerek kadrolu öğretmen istihdamı olmalıdır” dedi.

Eğitimin kronik sorunlardan arındırılması, istihdamda güçlük çekilen bölgelerde, bölgelerarası eğitim-öğretim farklılıklarının azalması için mali destekleme yapılması gerektiğini dile getiren Değer, öğretmenlerin eğitim politikalarına katkı verebilmelerinin sağlanması, ek göstergesinin kariyer mesleğine uygun olması ve ek gösterge düzenlemesinin meslek grupları bazlı değil, memnuniyet katsayısını artıracak, kamu görevlilerinin tamamını kapsayacak şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Top