Dünün yasaklarından beslenenler, yarının inşasında ayak bağı olurlar


648 | | |
| |

Eğitim-Bir-Sen Denizli 1 No’lu Şube Başkanı Feyzullah Öselmiş, darbe kalıntısı kılık ve kıyafet yönetmeliğinin uygulanmasıyla ilgili okullara yazı gönderen Çardak Kaymakamı’na tepki gösterdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Öselmiş, “Dünün yasaklarından beslenenler, yarının inşasında ayak bağı olurlar” dedi.

Hâlâ dünün yasakçı zihniyetini hortlatmaya çalışan, tek tip insan özlemi çeken bürokratların olduğuna şahit olduklarını belirten Öselmiş, “Çardak Kaymakamı’nın ilçe millî eğitim müdürlüğüne gönderdiği resmi yazı ile darbe kalıntısı bir yönetmeliğin uygulanması konusunda uyarısı, eski Türkiye’nin yasaklarına olan özlemini göstermektedir. Artık ne eski var ne de eskinin yasakları. Kamu idaresi yasakları değil, özgürlükleri teminat altına almalıdır. Öğrencinin serbestçe giyinebileceği bir yönetmelik var iken, onu öğretene ne giyeceğinin dayatılması, şekli şemailinin bir kalıba sokulmaya çalışılması, sakalının bıyığının milimetrik hesabının yapılması militarist bir ruh hâlinin yansımasıdır. Bu ruh hâlinden ise millet olarak çok çektik” şeklinde konuştu.

Eğitimin her kademesinde canla başla mücadele eden eğitim çalışanlarının şevkini kıracak, motivasyonunu bozacak tutumlardan uzak durulması çağrısında bulunan Öselmiş, şunları söyledi: “Bu, ne sizin otoritenize katkı sağlar ne de ülkeye. Milletin değerlerini, egemenliğini, iradesini kabullenmekte isteksiz davrananları, vesayeti yeniden hortlatma hayali kuranları bir kez daha uyarıyoruz. Türkiye’nin son on beş yıllık süreçte gerçekleştirdiği, yönünü ve içeriğini de bizzat milletin belirlediği ‘öze dönme’, ‘özgürleşme’, ‘sivilleşme’ ve ‘demokratikleşme’ hedefli değişim ve dönüşümleri kabul etmekte, sindirmekte zorlananlar artık millete rağmen ele geçireceğiniz mevziniz de milleti yok sayarak varacağınız menziliniz de kalmadı ve hiçbir zamanda olmayacak. Yetkili sendika olarak, temel bir insani hakkın ikamesi, kişisel özgürlüğün belirgin bir nişanesi olarak gördüğümüz kılık ve kıyafet dayatmasının kaldırılması noktasında ‘kılık ve kıyafet özgürlüğü’ için eylem kararı aldık. Bu karar özgürlüklerin teminatı için yol açıcı, kamu otoritesine de yasakların kalkması noktasında zemin oluşturmaktadır. Kamu görevlilerine yönelik kısıtlama ve tutumlar ortadan kaldırılıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.”


Top