İnanç 'Hayata Şiirden Bakmak' konferansı verdi


336 | | |
| |

Eğitim-Bir-Sen Samsun 1 No’lu Şube, Şair-Yazar Hayati İnanç’ın konuşmacı olduğu “Hayata Şiirden Bakmak” başlıklı bir konferans düzenledi. İlkadım Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Vali Osman Kaymak, İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, müdür yardımcıları, ilçe millî eğitim müdürleri, eğitim çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.Şube Başkanı Hamdi Yıldız’ın açılış konuşmasının ardından söz alan Hayati İnanç, okumanın insana kazandırdığı meziyetlere değindi.

Necip Fazıl Kısakürek’i çok sevdiğini ve öğrencilik yılları boyunca onun evinin önünden geçen banliyö trenini kullandığını ve hiç cesaret edip evine gidemediğini belirten İnanç, “1983 yılının Mayıs ayı… Derse gireceğim, çok da heves ettiğim ceza hukuku dersim var. Derse girmeden önce elime bir gazete geçti. Şöyle bir baktım tam sayfa Necip Fazıl’ın resmini gördüm. Tam sayfa şair resmi görürseniz emin olunuz ki öldü. Çünkü sağlığında kimse böyle bir iltifat etmez. Öldüğünü anladım içim cız etti, yetişemedik görüşemedik. Sayfayı kendime yaklaştırdığım zaman ne göreyim? Fotoğrafın altında şu mısralar yazıyor: Genç adam yollarımı adım adım bilirsin/ Erken gel beni evde bulamayabilirsin. 36 sene oldu soğuk bir şaka yaptı bize ve gitti. Orada görüşeceğiz tabii inşallah ve soracağım oldu mu üstat diyeceğim” ifadelerini kullandı.

Ölüm temasını şairlerin beyitlerinden örnekler vererek anlatan İnanç, ölümün yok oluş değil, ebedi bir hayata doğuş olduğunu, ölümden endişelenmenin yersiz olduğunu söyledi. Konferans, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Top