Genel Yetkili Sendika

Dayatmaya karşı üyelerimizi yalnız bırakmayacağız

Eğitim-Bir-Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak ve Başkan Yardımcısı Aytaç Yalçın, Menteşe, Ula ve Yatağan ilçelerinde okul ve kurumları ziyaret etti. Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü’yü, Yatağan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Yatağan Anadolu Lisesi, Yatağan Madenler İlkokulu/Ortaokulu, Menteşe Vali Recai Güreli İlkokulu, Menteşe 75. Yıl Anaokulu, Ula Gölcük İlk/Ortaokulu’nu ziyaret eden Uçak ve beraberindeki heyet, kurum yöneticilerinin ve eğitim çalışanlarının taleplerini, sorunlarını ve önerilerini dinledi.

Bir buçuk yılı aşkın bir süredir salgınla mücadele edildiğini kaydeden Uçak, “Yüz yüze eğitimin devam etmesi için tedbirlere riayet edilmelidir. Öğretmen açığı bir an önce kapatılmalı, yeni sorunları beraberinde getiren sözleşmeli istihdama son verilerek atamalar kadrolu yapılmalı, mesleğin itibarını düşüren ücretli öğretmenlikten vazgeçilmelidir. Temizlik ve benzeri sorunların yaşanmaması için hizmetli sayısı artırılmalıdır. Yetkililer mevcut sorunları çözmek için uğraşmalı, yeni sorunlar üretmek için değil” dedi.

6. Dönem Toplu Sözleşme’ye ilişkin bilgi veren Uçak, 134,84 olan toplu sözleşme ikramiyesini yeni toplu sözleşmeyle 400 liraya yükseltilmesini sağladıklarını ifade ederek, böylelikle sendikalı olmanın farkının ve ayrıcalığının önemli ölçüde ortaya çıkacağını, hizmet kolu kazanımlarıyla birlikte iki yılın sonunda kamu görevlilerinin ücretlerinde yüzde 30 ila yüzde 40,22 arasında değişen oranlarda artış sağlanacağını söyledi.

PCR testi uygulamasına da değinen Uçak, bu tür hukuka ve kanuna aykırı yaptırımlara tabi tutulan/tutulmaya kalkışılan üyelerinin yanında olacaklarını, onlara her türlü hukuki desteği vereceklerini belirterek, “Üyelerimizin PCR testi ya da aşısını tamamlamadığı gerekçesiyle görevlerini yapmalarına engel çıkarılmasına karşı gerekli hukuki adımları atacağız. Dayatmaya karşı üyelerimizi yalnız bırakmayacağız” şeklinde konuştu.