Genel Yetkili Sendika

Eğitimci hedefse geleceğimiz karanlıktır

Eğitim-Bir-Sen Kayseri 1 No’lu Şube, Melikgazi İbrahim Kendiroğlu İlkokulu müdürüne ve Melikgazi Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu rehber öğretmenine yapılan saldırıyı protesto etti. Şube Başkanı Mehmet Emin Aslantürk, çok sayıda eğitimcinin katıldığı eylemde yaptığı konuşmada, eğitimcilere yönelik saldırıların, tedbir alınmadığı için artarak devam ettiğini söyledi.

Yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü, sözlü taciz, saldırı, darp, yaralama gibi olayların sıradanlaştığı, maalesef kanıksandığı bir dönemi yaşadıklarını kaydeden Aslantürk, “Bugün gelinen noktada, öğretmene saygı sorunu, en temel meselelerimizden biri hâline gelmiştir. Melikgazi İbrahim Kendiroğlu İlkokulu müdürümüz ve Melikgazi Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu rehber öğretmenimiz, veli tarafından saldırıya uğramış ve şiddete maruz kalmıştır. Bu durum bizleri ve bütün eğitim çalışanlarını derinden üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi daha da artırmaktadır” dedi.

Hayatlarını, çocuklarımızın geleceğinin daha iyi olmasına vakfeden eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının önü alınmazsa, gereken tedbirler ivedilikle hayata geçirilmezse, öğretmene iade-i itibarda bulunulmazsa, şiddet hastalığının bütün toplumu saracağını ifade eden Aslantürk, “Şiddet hadiseleri öğretmenlerin ruh dünyasında tamiri mümkün olmayan yaralar açmakta, mesleğe ilişkin güvenlerini kaybederek, mesleki verimliliklerinin düşmesine neden olarak eğitimin niteliğine de doğrudan etki etmektedir. Bu durum, herkesin sorumluluk üstlenmesini, bu kötü gidişin durdurulması için harekete geçmesini gerektirmektedir” şeklinde konuştu.

Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceğinin karanlık olduğunu vurgulayan Aslantürk, sözlerini şöyle tamamladı: “Ciddi bir sorun olan şiddete çözüm bulunması için, başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, herkesi elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. Şube olarak, öğretmenlerimize ve saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, şiddete başvuranları kınıyor, bu vandal tutumu ortaya koyanlarla ilgili hukuki zeminde gerekli takibi yapacağımızı belirtiyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz.”