Kudüs özgür oluncaya dek susmayacağız


3180 | 15.05.2018
| |

 

Katil İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamlar Türkiye genelinde protesto edildi. Samsun’daki protestoya Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, İstanbul’dakine Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, Ankara’dakine de Memur-Sen teşkilatı katıldı.

Siyonist İsrail’in gerçekleştirdiği katliamlar ve ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması, Türkiye genelinde protesto edildi. İstanbul/Taksim’de “İşgale Karşı Ses Ver” yürüyüşü gerçekleştirilirken, Ankara’da konsolosluk önünde toplanıldı, Samsun’da ise katliamlar kınandı. Eylemlerde emperyalizm ve siyonizm aleyhine sloganlar atıldı, “Özgür Filistin’in yanındayız” iradesi gösterildi. 

Kudüs, direnişin can damarıdır

Samsun’da sivil toplum örgütleri, siyonist İsrail’in yaptığı katliamı ve ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını protesto etti. Burada konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, İslam dünyasına seslenerek, “Farkında değil misiniz ayağımızın altındaki toprak çekiliyor. Kudüs nefessiz kalırsa ümmet boğulur. Kudüs direnişin can damarıdır. Kudüs’ün kaderi, ümmetin kaderidir. Zulme sessiz kalan şeytandır. Kudüs elbet özgürleşecektir” dedi. 

Emperyal düzen yıkılacak

İnsanlığın, emperyal zulüm düzeninin yıkılışının final sahnesine hazırlandığını kaydeden Yalçın, “Yıkılışı engellemek, final sahnesini erteletmek için çırpınan zavallılar var. Korkuyorlar, telaşlanıyorlar. Yenilgiyi geciktirmek için kaosa, krize, çatışmaya ve yeni dünya savaşlarına zemin hazırlıyorlar. Kim mi bunlar? Bunlar, ‘Dünya, beşten büyüktür’ sözünü duyunca cinnet getirenler. Bunlar, barış denilince aklını yitiren, adalet denilince sinir krizi geçiren sömürgenler. Suriye’de tezgâhları yıkılıp, Orta Doğu’daki çarkları bozulunca dediler ki, Kudüs’ün işgalinin altına imza atıp kutsallarına saldıralım. Bıçağı kemiklerine dayayalım. Sandılar ki, Müslümanlar inzivada. Söz söylemezler. Bir araya gelemezler. Ama işte görüyorlar ki, sadece ümmet değil, bütün insanlık ayakta. Bu sefer sadece Filistin değil, bütün yerküre İntifadada” şeklinde konuştu. 

Esen: Kudüs, siyonist işgalden kurtuluncaya kadar durmayacağız

İsrail’in yaptığı katliam ve ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması, aralarında Memur-Sen, İHH, AGD ve Özgür-Der’in de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve emek hareketinin katılımıyla Taksim’de “İşgale Karşı Ses Ver” yürüyüşüyle kınandı. Yürüyüşte konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen, “İnsanlığın ve ümmetin kalbi, İslam’ın ilk kıblesi olan Kudüs onurumuz, ortak davamızdır. Kudüs, dayanma noktamızın son sınırıdır. Kudüs, siyonist işgalden kurtuluncaya kadar durmayacağız. Kudüs özgür oluncaya kadar susmayacağız” ifadelerini kullandı. 

Dünyanın en büyük güçlerinin siyonist terör çetesini desteklediğini dile getiren Esen, şunları söyledi: “Filistin ise bütün yokluklara rağmen direniyor. Devasa bir hapishaneye dönüştürülmesine karşın Filistin direniyor. Kurşuna da işkenceye de hapse de direniyor. Bu iman oldukça Filistin düşmez, Kudüs ateşi sönmez, Aksa sevdası bitmez. Bugün biz burada sadece ABD’nin karanlık planlarına karşı direnmiyoruz, biz burada aynı zamanda insanlığımızın, Müslümanlığımızın ve vicdanımızın imtihanını veriyoruz.”

Ankara’da ise sivil toplum kuruluşu temsilcileri, katil İsrail’in büyükelçilik konutu önünde bir araya geldiler. Burada açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Mustafa Kır, siyonizmi ve emperyalizmi kınadı, tüm insanlığı Kudüs’e sahip çıkmaya davet etti.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top