Genel Yetkili Sendika

'Türkiye'nin kadınları Gaziantep'in yanında'

Gaziantep’te 51 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör olayını protesto etmek amacıyla bir araya gelen 40 yakın kadın STK temsilcisi, “Türkiye’nin Kadınları Gaziantep’in Yanında” temasıyla basın açıklaması yaptı. Şehit Kamil Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, heyet adına basın açıklamasını Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Habibe Öçal yaptı.
 


Türkiye 15 Temmuz Darbe teşebbüsü ile darbenin azmettirici dış mihrakların Böl/Parçala/Yut diye özetlenebilecek olan Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında Suriye/Irak üçgeninde parçalanmaya ve bölünmeye çalışıldığını ifade eden Habibe Öçal, “Aziz Milletimiz bu teşebbüsü büyük kahramanlıklar ve fevkalade bir direniş ruhu göstererek bertaraf etmiş; darbenin tetikçiliğini yapan FETÖ başta olmak üzere, diğer tüm destekçi ve paryalar perişan edilmiştir. İslam Medeniyetinin Ortadoğu coğrafyasındaki en büyük temsilcisi ve lideri pozisyonunda olan Türkiye’yi darbe teşebbüsü ile yıkamayacağını anlayan terör ittifakı bu defa ülkede güvenlik zafiyeti oluşturmak, toplumsal barışı zedelemek ve sivil halkı tedirgin etmek için vatandaşın can ve mal güvenliğine yönelik saldırıları yoğunlaştırarak en son Gaziantep’te bir düğün törenini hedef almıştır. Bu menfur saldırıda hangi din ve anlayışa sahip olursa olsun hiçbir fikrin ve felsefenin desteklemeyeceği şekilde onlarca çocuk, kadın, erkek katledilmiştir. Masum canların, kardeşlerimizin, çocuklarımızın en mutlu günü olan düğün gününü; umudun, birlik ve beraberliğin perçinlendiği bir merasimi ve oradaki vatandaşlarımızı alçakça hedef alan saldırıyı, saldırının arkasındaki piyonları ve terörü destekleyen her türlü zihniyeti lanetliyoruz” dedi.
 


Terör karşı el birliği, dil birliği ve gönül birliği ile dur demeliyiz

Bu hain saldırı Türkiye’nin sınır güvenliğine yönelik operasyonlarını akamete uğratmak; aynı zamanda Gaziantep gibi farklılıkların bir potada eritildiği, Türk, Kürt ve Arap kardeşlerimizin birlik içinde yaşadığı bir şehirde huzur ve güvenliği zedelemek için gerçekleştirilmiş bir eylem olduğunu belirten Öçal, “Gaziantep üreten bir şehirdir. Çünkü Antep, Gazi unvanı ile şereflenmiş bir şehirdir. Farklılıklarımızı kaosa çevirmeye çalışan, kardeşi kardeşe kırdırtmaya çalışan, kritik dönemleri kendi alçakça planları için uygun zemin haline getirmeye çalışan hainlere fırsat vermeyeceğiz. 15 Temmuzda ülkemizde meydana gelen kardeşlik ruhunu ortadan kaldırmaya çalışan, kan siyasetine hizmet eden, güya üst akıllar tarafından her yönden birliğimizi bozmaya ve yıpratmaya yönelen her türlü teşebbüsü reddediyoruz. Bu menfur saldırıyı gerçekleştiren PKK, DAİŞ ve destekçileri FETÖ acımasız birer terör örgütüdür. Tüm bu kandan beslenmeye çalışan terör faaliyetlerine, el birliği, dil birliği ve gönül birliği ile dur demeliyiz” ifadelerini kullandı.
 


Bu acı hepimizin

Birtakım kişi ve kuruluşların bu menfur terör saldırısını iç siyaset malzemesi yapmaya, evlatlarını teröre kurban veren annelerin duygularını istismar etmeye çalıştıklarını söylen Öçal, “Annelik tüm ideolojilerin, siyasetin, planların üstünde bir mertebedir. Biz Türkiye’nin dört bir yanından gelen Kadın sivil toplum örgütleri olarak bu istismara izin vermeyeceğiz. Kardeşlerimizin, çocuklarımızın, annelerimizin, bizlerin umudunu koparıp almaya, umutsuzluğa sevk etmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. İnsanlığımızı, kadınlığımızı, anneliğimizi dahi ayrıştırmak isteyenler bilsin ki, anneliğimiz, kadınlığımız tüm kanlı siyasetinizin, ideolojilerinizin, acımasız planlarınızın üstündedir ve dahi karşısındadır. Bu acı hepimizin; cenazeler 79 milyonun cenazesidir” şeklinde konuştu.

 

 

Her türlü teröre karşı çıktığımızda kazanacağız

Birlikte hareket ederek, bütün sorunların aşılacağını vurgulayan Habibe Öçal, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Terörün verdiği maddi ve manevi zararlar ortadan kaldırılacaktır. Bizi iç savaşa sürüklemelerine, vatanımızı yaşanmaz hale getirmelerine hep beraber dur diyeceğiz. Tıpkı 15 Temmuz gecesinde tanklara, uçaklara bedenini siper eden kahraman şehit kadınlarımız gibi. İşte tam da böyle bir zamanda Yunus Emre’nin ‘Bölüşürsek tok oluruz. Bölünürsek yok oluruz’ öğüdüne gönlümüzü açmalıyız. Biz ekmeğimizi bölüşerek, değerlerimize sahip çıkarak, acımızda da sevincimizde de birbirimize kenetlenerek her türlü teröre karşı çıktığımızda kazanacağız. Çünkü bizim başka vatanımız yok!”

Basın açıklamasının ardından heyet, terör olayında hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.

Bildiri için tıklayınız