Meksika CROC konfederasyonu ve eğitim sendikası SNTE'ye ziyaret


2864 | 30.01.2020
| |

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum, Meksika’da sendikal ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Confederación Revolucionaria de Obreros y Campesinos (CROC) konfederasyonunu ziyaret eden Olçum, Genel Sekreter Isaías González Cuevas ve diğer yetkililerle bir araya geldi. 4,5 milyon üyesi ile Meksika’nın en büyük örgütlerinden biri olan CROC’u ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Olçum, uluslararası ilişkiler anlamında çıtayı her geçen gün daha da yükselttiklerini söyledi. 

Dünyanın her bölgesinde çalışanların sorunlarının hemen hemen aynı olduğunu ve bu anlamda güçlü birlikteliklerle bu sorunların çözüleceğine inandığını belirten Olçum, nazik davetlerinden dolayı CROC yetkililerine teşekkür etti.

CROC Genel Sekreteri Isaías González Cuevas, Türkiye’den gelen dost sendikacılarla birlikte olmaktan onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, coğrafi anlamda Türkiye’nin kendilerine uzak olmasına rağmen kalben birbirine yakın iki ülkenin sendikacıları arasındaki iş birliğinin zamanla daha da gelişip güçlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.Daha sonra Meksika Ulusal Eğitim Çalışanları Sendikası (SNTE) yöneticileriyle görüşen Atilla Olçum, ulusal ve uluslararası alanda eğitim çalışanlarının temel meseleleri üzerine çalıştıklarını ve bu anlamda uluslararası sendikal tecrübe paylaşımını önemsediklerini dile getirdi. Meksika’da gördükleri ilgi ve misafirperverlikten dolayı SNTE yetkililerine teşekkür eden Olçum, Meksikalı sendikacıları Eylül ayında yapacağımız uluslararası sempozyuma ve kısa film yarışması ödül törenine davet etti. 

SNTE adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı María Antonieta García Lascuraín, Türkiye’nin en büyük eğitim sendikasıyla bir araya gelmekten duyduklarını memnuniyeti dile getirdi. Eğitim-Bir-Sen’in uluslararası sempozyum ve eğitim sertifika programları ile pek çok ülkeden eğitimciye kapı açmalarını önemsediklerini söyleyen García Lascuraín, 2,4 milyon üyesiyle Amerika kıtasının en büyük eğitim sendikası olarak bundan sonra Eğitim-Bir-Sen’in her türlü faaliyetinde yer almaktan onur duyacaklarını ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen’in bu yıl uluslararası alana taşıdığı 6. kısa film yarışmasının kendilerini oldukça heyecanlandırdığını belirten García Lascuraín, yarışmaya katılacaklarını sözlerine ekledi. 

Atilla Olçum, daha sonra Meksiko’daki Guadalupe Ceniceros Zavaleta ilkokulunu ziyaret etti. Olçum, son olarak Meksika İşçi Partisi Milletvekili Claudia Domínguez ile bir araya geldi. Meksika Meclisi Dış İlişkiler ve Göç Komisyonu Üyesi olan Domínguez, Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusundaki tutumunu takdirle karşıladığını ifade ederek, Türkiye’nin bu alanda örnek ülke olduğunu kaydetti.

 

Olçum ise, Türkiye’nin özellikle mülteci çocukların eğitimi konusundaki gayretlerine değinerek, sendika olarak bu konu bir rapor hazırladıklarını ve bunun pek çok kuruma ilham verdiğini dile getirdi.


Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top