Duamız da desteğimiz de Azerbaycanlı kardeşlerimizledir


3678 | 29.09.2020
| |

Azerbaycan Cumhurbaşkanı ilham Aliyev’e ve Hemkârlar İttifakı Konfederasyonu Başkanı Settar Mehbaliyev’e destek mektubu göndererek, Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu dile getirdik. Ermenistan ordusunun Dağlık Karabağ bölgesi başta olmak üzere sivil yerleşim alanlarına saldırmasının ardından Azerbaycan da Ermenistan’a yönelik ileri harekâtına devam ederken, sendika olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e ve ülkenin önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan Azerbaycan Hemkârlar İttifakı Konfederasyonu Başkanı Settar Mehbaliyev’e birer destek mektubu gönderdik.

Azerbaycan’ın Ermenistan işgaline karşı gösterdiği kararlılığın takdire şayan olduğu belirtilen mektupta, “Özellikle, içinde bulunduğumuz süreçte terör ve katliamla temayüz etmiş Ermenistan’a karşı yürütülen diplomatik ve askeri faaliyetlerin bütününde devletimiz Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiği irade, hem milletimizin hem de Memur-Sen’imizin fikrini de yansıtmaktadır” denildi.

Ermenistan’ın politikalarını dünyaya, emek örgütlerine ve insan onurunu önceleyen uluslararası kurum, kuruluş ve sivil mecralara anlatmak çabalarına öncülük etmenin ve paydaş olmanın, iki ülke arasındaki kadim kardeşliğin gereği olduğu kaydedilen mektupta, “Bu çerçevede, Azerbaycan’ın en büyük emek örgütü Azerbaycan Hemkârlar İttifakı Konfederasyonu ve onun değerli başkanı Settar Mehbaliyev kardeşimle birlikte Türkiye-Azerbaycan, Erdoğan-Aliyev kardeşliğini emek platformunda, sivil toplum mecrasında, uluslararası arenada sergilemekten, stratejik ve taktik bir faaliyet olarak sürdürmekten bir an geri durmayacağız” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e gönderilen destek mektubunda şu ifadeler yer aldı: “Ortak tarihimiz, ortak inancımız, ortak coğrafyamız ve ortak irademiz üzerinden birlikte inşa ettiğimiz ‘tek millet, iki devlet’ tasarımlı ortak kimliğimiz, sadece Ermenistan’a karşı değil bu dostluk ve kardeşliği kendisi için risk gören bütün ülkelere ve çok uluslu yapılara karşı da en büyük gücümüz olarak görüyor ve yaşatmakta ısrar ediyoruz. Azerbaycan bizim açımızdan hür ve müstakilliği korunması, sağlanması ve üzerinde daim titrenmesi gereken kardeş ülkedir. Bu bakışla Ermenistan’a karşı yürüttüğünüz bağımsız ve özgür diklenişinde ve Azerbaycan topraklarını Ermenistan işgalinden kurtarma şahlanışında her an ve her zaman yanınızda olduğumuzu beyan eder, bu kutlu seferde Allah zatınızın ve ordunuzun yar ve yardımcısı olsun.”

Mehbaliyev’e gönderilen ve Azerbaycan halkına, emekçilerine işgalci tutuma gösterdikleri onurlu duruştan dolayı teşekkür edilen mektupta, “Hür ve müstakil Azerbaycan’a karşı emperyalizmin aparatı Ermenistan’ın yürüttüğü ‘terör’ politikalarını telin etme ve her ne koşulda olursa olsun kardeşlerimizin yayında olma irademizi kesin ve keskin bir kararlılıkla beyan ediyoruz. Ermenistan, gerçekte devlet olma vasfından uzak, terör örgütü gibi davranmayı tercih eden aparatif bir organizasyondur. Geçmişten bugüne Azerbaycan’a yönelik saldırıların kökeninde de bu vasfı bulunmaktadır. İnsani diplomasi, insan onuru odaklı tepki ve özgürlük temelli emek hareketi kimliklerimizle, hepsinden öte kardeşliğimizle Ermenistan’ın vahşetine karşı yanınızda olmaktan, bu kini sonuçsuz bırakacak desteği vermekten ve uluslararası zemindeki ikircikli tutumu bertaraf edecek ortak çalışmalar yürütmekten ancak onur ve gurur duyarız” denildi.

Azerbaycan’ın hür ve müstakil kimliğine yönelmiş her tehdidi kendi dirençleri ve dirayetleriyle muhatap olacağının altı çizilen mektupta, Memur-Sen ailesinin kardeşlik tavrının ve iradesinin doğal sonucu olarak Azerbaycan Hemkârlar İttifakı Konfederasyonu’nun aldığı her karara, yürüttüğü her çalışmaya, deklare ettiği her iradeye paydaş olunacağı vurgulandı.

Mektupta, şu ifadeler yer aldı: “Azerbaycan Hemkârlar İttifakı Konfederasyonu’nun vatansever ve antiemperyalist iradeyi takdirlerimizi, Ermenistan’a karşı verilen mücadelede fikri ve fiili katkılarınızın gönlümüzde yer, tarihin not ettiğini bildirirken kardeşliğimizin daim, gücümüzün ve hedefimizin ortak olduğunu da bu vesileyle bir kez daha hatırlatıyorum. Azerbaycan’ın egemenlik hakkını kullanması noktasındaki güçlü iradesini destekliyor, Can Azerbaycan’ın bu mücadeleden zaferle çıkacağına inanıyor, bunun için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu milletimizin huzurunda ve tarihin eşiğinde bir kez daha deklare ediyoruz. Dualarımız ve desteğimiz Azerbaycan’ın zaferi için…”

Mehbaliyev’e destek telefonu

Genel Başkan Ali Yalçın, Azerbaycan Hemkarlar İttifakı Konfederasyonu Başkanı Settar Mehbaliyev ile telefonda görüşerek, Azerbaycan halkının ve emekçilerinin yanında oldukları mesajını verdi. Azerbaycan’ın meşru müdafaa hakkını kullandığını söyleyen Yalçın, Memur-Sen’in her zaman bu iradeyi destekleyeceğinin altını çizdi.

 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top