Genel Yetkili Sendika

Uluslararası eğitim sendikalarıyla fikir alışverişinde bulunduk

Uluslararası eğitim sendikalarıyla video konferans yöntemiyle bir araya gelerek, salgın sürecinde eğitime erişimde karşılaşılan sıkıntıları konuştuk.

41 ülkeden 44 eğitim sendikası yöneticisinin katılımıyla üç gün süren toplantılarda “Online Eğitime Erişimde Yaşanan Zorluklar”, “Salgın Sürecinde Tüm Eğitim Seviyelerinde Teknolojiyi Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları” ve “Salgın Sürecinde Tüm Eğitim Seviyelerinde Teknoloji Kullanımı” konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Açılışta bir konuşma yapan Genel Başkan Ali Yalçın, bir araya gelmenin, tecrübe paylaşımında bulunmanın, dayanışmanın, el birliği etmenin önemine değinerek, “Salgın, hayatımızın her alanını olumsuz etkilemektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu süreçte eğitim çalışanlarımızın hep yanında olduk, onların sesi olduk. Sorunlarını gündeme getirmekle kalmadık, çözümün sağlanması için gayret gösterdik, çaba harcadık” dedi.

Salgın sürecinde araştırmalar yaptıklarını, rapor hazırladıklarını ve bunları yetkililere ilettiklerini kaydeden Yalçın, “Sürecin daha doğru yönetilmesi adına neler yapılabilir noktasında çözümler sunduk. Diğer ülkelerde yapılan çalışmaların da yer aldığı ‘salgın döneminde ortaya çıkan öğrenme kaybına ilişkin önerilerimizi’ kamuoyuyla ve Bakanlık yetkilileriyle paylaştık” şeklinde konuştu.

“Çeşitli zorlukları beraberinde getiren bu istemeyen durum bizlere birçok şey öğretmiş oldu” diyerek, sözlerini sürdüren Yalçın, “Bunlardan biri, eğitim alanında uzaktan eğitim yöntemiyle eğitimin devamlılığını sağlamak oldu. Bu süreçte, eğitim çalışanlarının hak kaybına uğramamaları için mücadele ettik. Pek çok dezavantajı olsa da bu süreç ‘olağanüstü durumlarda nasıl hareket etmemiz gerektiğini’ öğretmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Senegal Demokratik Eğitim Çalışanları Sendikası (SUDES) Genel Sekreter Yardımcısı Latsouck Gueye, Senegal Bağımsız Eğitimciler Sendikası (SELS-A) Genel Sekreteri Abdou Faty, Fildişi Sahili Ortaöğretim Ulusal Sendikası (SYNESCI) Genel Sekreteri Ekoun Koassi, Fildişi Sahili Bağımsız Ortaöğretim Öğretmenleri Sendikası (SYLEG) Genel Sekreter Yardımcısı Jean François Lida, Cibuti Ortaöğretim Sendikası (SYNESED) Genel Sekreteri Mahamoud Hachi, Nijer Eğitimciler Sendikası Genel Sekreteri Issoufou Arzika, Mali Eğitim ve Kültür Sendikası (SNEC) Genel Sekreteri Moustapha Guitteyye, Benin İlköğretim Ulusal Sendikası Genel Sekreteri Appoline Fagla, Burkina Faso Ulusal Eğitimciler Sendikası Genel Sekreteri Oudien Traore, Gine Eğitim Sendikaları Federasyonu Başkanı Salifou Camara, Kamerun Ortaöğretim Ulusal Bağımsız Eğitim Sendikası Genel Sekreteri Roger Kaffo Fokou, Vietnam’dan NEUV Genel Başkanı Vu Minh Duc, Malezya’dan NUTP Genel Başkan Yardımcısı Wak Jemah, Endonezya’dan PGRI Genel Başkanı Unifah Rosyidi, Gambiya’dan GTU Genel Sekreter Yardımcısı Marie Antoinette Corr, Moğolistan’dan TUESWM Genel Başkan Yardımcısı Gendenjamts Tsetsegmaa, Singapur’dan STU Genel Sekreteri Rohan Nizam, Litvanya’dan LESTU İletişimden Sorumlu Başkan Egle Zukauskaite, Tacikistan’dan TUESRT Dış İlişkiler Koordinatörü Zulhiya Nozakova, Kosova’dan SBASHK Genel Sekreter Yardımcısı Jollca Shala, Azerbaycan’dan AITUCEW Genel Sekreter Yardımcısı Sebuhi İmanov, Makedonya’dan SONK Genel Sekreteri Jakim Nedelkov, Arnavutluk’tan SPASH Genel Başkanı Nevrus Kaptelli, Sırbistan’dan Unija SPRS Genel Sekreteri Jasna Jankovic, Kamerun’dan SYNAEEPCAM Kadın Kolları Başkanı Tesi Judith, Güney Afrika’dan NTEU Genel Başkan Yardımcısı Grant Joffrey Abbott, Bulgaristan’dan SEB Genel Sekreter Yardımcısı Yordan Krasev, Gana’dan GNAT Genel Sekreteri Thomas Musah, İran’dan Workershouse Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Mohseini Kabir, Mauritius’tan GTU Genel Sekreteri Haniff Peerun ve Tanzanya’dan TTU Genel Sekreteri Stella Kiyabo da söz alarak, ülkelerindeki gelişmeleri ve salgın sürecinde karşılaştıkları zorlukları anlattılar.