Genel Yetkili Sendika

Sırbistan Eğitim Sendikası USPRS yöneticileriyle ‘salgın sürecinde eğitim’ konusunu görüştük

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa ve Atilla Olçum, Sırbistan Eğitim Sendikası USPRS Başkanı Jasna Jankoviç ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelerek, ‘salgın sürecinde eğitim’ konusunu görüştü. USPRS’nin davetlisi olarak Sırbistan’a giden Kolukısa ve Olçum, ilk olarak Vrnjacka Banja’da bulunan Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’na ziyarette bulunarak, salgın sürecinde yaşananlar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
 


Kolukısa: En önemli yatırım, insana ve eğitime yapılan yatırımdır

Kolukısa ve Olçum, daha sonra, Alacahisar (Krusevac) kentine geçerek, USPRS şube yönetimi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Belediye ile yerel sivil toplum kuruluşlarının eğitim konusundaki iş birliği imkânları temalı toplantıda bir konuşma yapan Şükrü Kolukısa, özellikle yerel yönetimin eğitim konusundaki öneminin yadsınamaz olduğunu belirterek, “Bir Bilenle Bilge Nesil projemiz kapsamında Türkiye’nin her bölgesinde farklı etkinlikler ve yarışmalar düzenledik. Bunların hayata geçirilmesinde kimi zaman belediyelerle iş birliği yaptık. Bu anlamda yerel yönetimler yol, su, imar gibi temel faaliyetler dışında eğitime de katkı sunmalıdır. Çünkü en önemli yatırım, insana ve eğitime yapılan yatırımdır” dedi. 

Olçum: Çalışmalarımızla salgın sürecinin en sağlıklı analizlerini ortaya koyduk

Atilla Olçum, Eğitim-Bir-Sen’in çalışmalarına değinerek, özellikle Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM) bünyesinde çıkardıkları yayınlarla eğitim alanındaki sorunları tespit ettiklerini, çözüm önerileri sunduklarını ve birçok sorunun çözümünü sağladıklarını söyledi. Olçum, salgın döneminde ‘öğrenme kayıpları’ ile ilgili araştırmaları ve okulların yeniden açılacağı dönemde ‘okulları güvenle açmaya’ dair önerileri kamuoyuyla paylaştıklarını ve Millî Eğitim Bakanlığı’na ilettiklerini ifade ederek, söz konusu çalışmalarla sürecin en sağlıklı analizlerini ortaya koyduklarını kaydetti.USPRS Başkanı Jasna Jankovic ve yönetim kurulu üyeleri ile Sancak bölgesine giden heyetimiz, önce Novi Pazar’daki (Yeni Pazar) Boşnak Ulusal Meclisi’ni (BNV-Bošnjačko nacionalno vijeće) ziyaret etti. BNV Başkanı Jasmina Curiç ve Meclis yönetimi tarafından karşılanan heyetimiz, Sancak bölgesinin genel durumu ve eğitim ile ilgili konularda bilgi aldı. Curiç, Türkiye’den gelen eğitimcileri ağırlamaktan mutluluk duydukları dile getirerek, dayanışmanın ve iş birliğinin önemine dikkat çekti. 

Amacımız, insanlarla ortak bir dil yakalamak ve uluslararası dayanışmayı devam ettirmektir

Şükrü Kolukısa, Sırbistan’a, USPRS’nin davetlisi olarak geldiklerini, salgının eğitim hayatına etkileri konusunda verimli bir tecrübe paylaşımı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Türkiye’de, eğitim çalışanlarının salgın sürecinde hak kaybına uğramaması için çok çaba harcadık ve üyelerimizin, eğitim çalışanlarının hak kaybı yaşamasının önüne geçtik. Bağış kampanyalarını destekledik. Üyelerimizin mali ve özlük hakları konusunda yıllardır mücadele veren bir sendika olarak, kültürel ve sanatsal alanlarda da farkımızı ortaya koymaktayız. Kısa film yarışması, fotoğraf yarışması ve sendikal hatıralar yarışması gibi pek çok yenilikle bu alanda da öncü bir sendika olduk. İşimiz eğitim ama tek işimiz eğitim değil. Kültürel konularda da tutumumuz ve amacımız, farklı ülkelerde yaşayan insanlarla ortak bir dil yakalamak ve uluslararası dayanışmayı devam ettirmektir. 6 yıl önce sendikal tecrübemizi uluslararası eğitim sendikalarıyla paylaşmak üzere yeni bir yolculuğa çıktık. Bugün yaklaşık 120 ülkenin eğitim sendikasıyla iş birliği anlaşması yaparak, bu alanda sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en etkili sendikalarından biri olduk. Bu bağlamda, bu sendikalardan biri olan Sırbistan Eğitim Sendikası başkanı ve yöneticilerine, bizi buraya davetlerinden ötürü bir kez daha teşekkür ederim” şeklinde konuştu. 

Novi Pazar’dan Tutin’e geçen ekibimizi Belediye Başkanı Salih Hot makamında ağırlayarak, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Hot, “Türkiye’nin eğitim sendikası yöneticilerini ağırlamaktan büyük onur ve gurur duyduğunu” kaydetti.
 
Şükrü Kolukısa ve Atilla Olçum ise, Türkiye’nin eğitim hizmet kolunun yetkili sendikası olarak Tutin’de, “Gönül bağımızın olduğu bu bölgede olmaktan dolayı” çok memnun olduklarını vurguladılar. 

Kolukısa ve Olçum, Tutin Lisesi’ni de ziyaret ederek, okul yöneticilerinden eğitim faaliyetleri hakkında bilgi aldı.