Genel Yetkili Sendika

Çankırı Üniversite Temsilciliğimizin ofisini hizmete açtık

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, sendikacılığa yeni bir soluk getirdiklerini belirterek, “Hak, emek, adalet ve özgürlüklerin ayrılmaz bir bütün olduğu gerçeğinden hareketle, eğitim çalışanlarının haklarını almaları için mücadele ediyoruz. Emeğin hak ettiği değere kavuşması için, kurulduğumuz tarihten bu yana, 29 yıldır verdiğimiz mücadeleyi ilk günkü azimle sürdürüyoruz” dedi.


Eğitim-Bir-Sen Çankırı Üniversite Temsilciliği ofisi hizmete açıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı Şube Yönetim Kurulu, Üniversite Temsilcilik yönetimi ve üyelerinin katıldığı açılışta konuşan Latif Selvi, mekânın güzel hizmetlere vesile olmasını diledi. Selvi, verdikleri mücadele, harcadıkları çaba sonucu birçok sorununun çözüme kavuşturulduğunu ifade ederek, “Akademik ve idari personelin, bütün eğitim çalışanlarının sorunu bizim sorunumuzdur. Bu anlayışla hareket ediyoruz. Sorunların çözülmesi, haksızlıkların, sıkıntıların giderilmesi, bariyerlerin kaldırılması, daha demokratik ve özgür bir ortamın sağlanması için geçmişten bugüne yoğun ve oldukça yorucu bir mücadelenin içinde olduk. Şimdiye kadar birçok sorunun çözümünü sağladık. Devam eden, kronikleşen sorunları çözme çabamız ise devam ediyor. Üniversite idari personelinin atama ve yer değiştirmeye ilişkin sorunlarının giderilmesi, muvafakat engelinin ortadan kaldırılması, atama ve yer değiştirme sürecinin belli bir takvim doğrultusunda merkezî olarak yapılması önem arz etmektedir. Bu konuda bir an evvel adım atılmalıdır” şeklinde konuştu. 

6. Dönem Toplu Sözleşme ile üniversite çalışanlarına yönelik yeni kazanımlar elde ettiklerini kaydeden Selvi, öğretim görevlisi kadrolarında bulunan akademisyenlere geliştirme ödeneğinin 10 puan artışla yüzde 60 oranında ödenmesini, üniversitelere bağlı yurtlarda görev alan kadrolu ve sözleşmeli personele fazla çalışma ücretinin dört kat artırımlı ödenmesini sağladıklarını, üniversite İdari personelinin merkezî yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasını karara bağladıklarını söyledi.


 

Selvi, akademisyenlerin daha fazla bilimsel çalışma ve araştırma yapmaları için girmek zorunda oldukları ders yükünün ve ders saatinin azaltılması, mali ve sosyal haklarında iyileştirme yapılması gerektiğini dile getirdi. Çözüm odaklı mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Selvi, akademisyenin, idari personelin, öğretmenin, şefin, memurun, hizmetlinin; bütün eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmaya, çözüm odaklı sendikacılık yapmaya devam edeceklerini kaydetti. 

Rektör Çiftçi’ye ziyaret

Latif Selvi, Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez, Üniversite Temsilcilik yönetimi ve Kırşehir Şube Başkanı Mehmet Fatih Yavuz ile birlikte Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’yi ziyaret etti.Görüşmede, üniversite personelinin talepleri dile getirilirken, yükseköğretimdeki gelişmeler değerlendirildi.