Genel Yetkili Sendika

Öçal: Bizler Bacıyan-ı Rum ruhunun günümüzdeki temsilcileriyiz

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Habibe Öçal, başkan yardımcılarıyla birlikte İzmir ve İstanbul 1 No’lu şubenin düzenlediği toplantılara katıldı. Kadın üyelerin katıldığı toplantılarda konuşan Habibe Öçal, haklarını aramakta ısrarcı olan kadınların bir araya gelmesi için uğraş verdiklerini belirterek, örgütlenmeden, mücadele vermeden haklarını elde etmelerinin zor olduğunu söyledi. 

Örgütlü yapımızı çelikleştirmeliyiz

Güçlü örgütlü yapılar içinde geleceği kuşanmanın önemine dikkat çeken Öçal, bu atmosferin oluşmasında ve sürdürülmesinde herkese sorumluluk düştüğünü ifade ederek, “Bizler örgütlü yapımızı güçlendirip, çelikleşmeliyiz. Bu güçlenme esnasında, kimseyle eşitlenmek gibi bir derdimiz yoktur. İçleri boşaltılmış, eskimiş ve ithal kavramlara da gerek duymuyoruz. Bizler sorunlarımızın çözümünün ve ihtiyaçlarımızın giderilmesinin kendi medeniyet değerlerimizde, köklerimizde olduğunun farkındayız. Nitekim, örgütlü yapımızın referansı da değerlerimizin beşiğinden doğmuş dünyanın ilk örgütlü yapısı olan Bacıyan-ı Rum’dur. Bizler Bacıyan-ı Rum ruhunun günümüzdeki temsilcileriyiz. İhtiyaç duyduğumuzda kodlarımızda yer alan bu ruh kendiliğinden ortaya çıkmaktadır” dedi.

Dünya mazlumlarının sesini duyurmayı borç bildiklerini vurgulayan Öçal, “Dünya mazlumlarının sorunlarına çözüm üretme, bu çözümleri hayata geçirme hassasiyet ve gayretinde kadın öncüler, kadın liderler olmalıyız. Karşımızdakilerin gücü ne olursa olsun, zalimin karşısında dik durmalıyız. Kimliğine bakmaksızın mazlumun yanında yer alarak medeniyet değerlerimizin inşasına bir tuğla da biz koymalıyız. Bizler vakti geldiğinde ve hak edildiğinde emaneti almaktan kaçmayan, emaneti ehline vermekten kaçınmayan, üretmeye devam eden bir sendikal anlayışın içinde yer alıyoruz” şeklinde konuştu.
 


 

Duruşumuzdan, zamanı yaşayıp geleceği kuşanmaktan taviz vermeyeceğiz

“Kadınlar örgütlendikçe güçlenecek, güçlendikçe söylem üretecek ve kazanan insanlık olacak” diyen Öçal, kadınların her alanda olduğu gibi sendikal çalışmalarda da aktif görevler üstlenmesinin, dünyanın çehresinin değiştirilmesi bakımından önemli olduğunu kaydederek, kadınların iyiye, güzele dönüştürücü elinin insanlara ulaşması gerektiğini dile getirdi.

Habibe Öçal, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler sorunlarımızın çözümünü ve ihtiyaçlarımızı kendi medeniyet değerlerimizde, köklerimizde ve inancımızın referanslarında aramalıyız. Ararken yorulacağız, zorlanacağız. Duruşumuzdan, zamanı yaşayıp geleceği kuşanmaktan asla taviz vermeyeceğiz.”

Üyelerin sorularını da cevaplayan Öçal, Memur-Sen’e bağlı sendikaların kadınlar komisyonu başkanları bir araya gelerek, istişarelerde bulundu.