Tanzanya eğitimciler sendikası TTU ile çalıştay yaptık


2715 | 28.11.2019
| |

Eğitim-Bir-Sen ve Tanzanya eğitimciler sendikası (TTU), Darüsselam şehrinde “Eğitim Sendikacılığında Örgütlenme Modelleri ve Arayışları” başlıklı bir çalıştay gerçekleştirdi. Eğitim-Bir-Sen’i temsilen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı çalıştaya katılarak, sendikal çalışmalar, teşkilat modeli, üye takip ve e-sendika sistemi hakkında bilgi verdi.


 

Emeğin, alın terinin ortak değer olduğunu vurgulayan Çakırcı, “Mali, özlük ve sosyal haklarımızı korumak, geliştirmek, kazanımlar elde etmek, emek sömürüsünün önüne geçmek, küresel sorunlarımıza ortak çözümler üretmek için bir arada, aynı yolda olmalı, dayanışmalıyız” dedi.TTU adına söz alan yönetim kurulu üyesi James Hape, ülkenin en büyük eğitim sendikası olduklarını ifade ederek, “Üyelerimize en iyi şekilde ulaşabilmek adına bütün işyerlerinde var olmamız gerekiyor. Bundan dolayı 25 bin okulun tamamında temsilcimiz, tüm illerde şubelerimiz mevcut. Ayrıca şubelerin toplandığı bölge temsilciliklerimiz bulunmaktadır. Bu şekilde tüm üyelerimize ulaşabilmekteyiz” şeklinde konuştu.

Genel Sekreter Vekili Stella Mamotto ise, çalıştaya katıldığı, sendikal tecrübelerini kendileriyle paylaştığı için Çakırcı’ya teşekkür etti.Ramazan Çakırcı, daha sonra, Zanzibar’a geçerek eğitimciler sendikası ZTU temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya ZTU Genel Sekreter Vekili Salim Ali Salim ve Zanzibar Sendikaları Konfederasyonu (ZATUC) Genel Başkanı Muhammed Khamis katıldı. Khamis, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Eğitim-Bir-Sen ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini söyledi.

Salim Ali Salim, 2002’de kurulduklarını belirterek, “Eğitim-Bir-Sen ismini daha önce de duymuştuk. Çok etkili çalışmalar gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. Tecrübenizden faydalanmak isteriz” ifadelerini kullandı. 

Ramazan Çakırcı, hak, emek ve özgürlük mücadelesi verdiklerini kaydederek, “İnanıyorum ki birlik olursak ortak sorunlarımıza çözüm bulabilir, küresel sömürüye son verebiliriz. Sendikal tecrübe paylaşımına oldukça önem veriyoruz. Bu amaçla yüzü aşkın sendikayla eğitim ve iş birliği anlaşması yaptık, bir kısmıyla ortak çalışmalar gerçekleştirdik” diye konuştu.

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top