Ülke TV canlı yayınında kamu görevlilerinin gündemini konuştuk


6511 | 04.08.2020
| |

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Ülke TV canlı yayınına katılarak kamu görevlilerinin gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin karar mekanizmasını hızlandırdığını ve Türkiye’nin gelişimi için oldukça önemli olduğunu ifade eden Yalçın, kamu görevlilerinin çözüm bekleyen sorunlarının ve yerine getirilmesi gereken beklentilerinin olduğunu söyledi.

Kamuda istihdam kadrolu olmalıdır

“Kamuda Sözleşmeliliğe Son” şûrası yaptıklarını hatırlatan Yalçın, bu çalışmayla kamu personel sisteminde 40’ı aşkın sözleşmelilik türünün tespit edildiğini ve farklılıkların sistem içerisindeki çalışmayı zorlaştırdığını kaydetti. Aile bütünlüğünün önemine de dikkat çeken Yalçın, “Sorunlar her geçen gün artıyor. İnsanlar temel haklarından mahrum kalıyor, aileler parçalanıyor. Kendisine emanet edilen çocukları eğiten öğretmenlerimiz kendi çocuklarının yüzünü göremiyor, ebeveynlik görevlerini yerine getiremiyor. O yüzden kamuda sözleşmelilik bitmeli, aileler birleşmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle devletin güvenliğinin tam olarak sağlandığının altını çizen Yalçın, devletin şu anda bir güvenlik sorunu olmadığını belirterek, “Devletin bu noktada yeni bir adım atması gerekiyor. Kamuda ayrım yapılmaksızın bir kariyer sisteminin kurulması gerekiyor. Bu, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemini olağanüstü kıymetli hâle getirecek bir yaklaşım olacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye başarılı bir süreç yönetimi gerçekleştirdi

Hükûmetin salgın sürecinde başarılı işler yaptığını dile getiren Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçok ülkede maske, dezenfektan bulunamadı, hastaneler yetersiz kaldı. Türkiye tüm bu ekipmanları sağlayarak başarılı bir süreç yönetimi gerçekleştirdi. Bunda Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin de payı büyük. Gerekli birçok ekipman ülkemizin liselerinde üretildi ve dağıtıldı. Bizler de Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak, süreç boyunca elimizden geleni yaptık ve alanlarda kamu görevlilerimizle birlikte ihtiyaç bölgelerine ulaştık.”

Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları genel idare hizmetleri sınıfına dâhil edilmelidir

Ali Yalçın, yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının genel idare hizmetleri sınıfı kapsamına alınması çağrısında bulunarak, “Kamu hizmetinin tüm paydaşların ürettiği, niteliğine herkesin katkıda bulunduğu gerçeğinden hareketle, hizmetli, memur, şeflerimiz başta olmak üzere, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfının alın terinin karşılığı olarak mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değişikliği talepleri ivedilikle karşılanmalıdır. Ayrıca, yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılarak genel idare hizmetleri sınıfına dâhil edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Gelir vergisinde kapsamlı bir yasal düzenleme şart

Gelir vergisi konusuna da değinen Yalçın, “Gelir vergisi, kamu görevlilerinin maaşlarını eritmeye devam ediyor. Gelir vergisi noktasında ücretlilere yönelik kapsamlı bir yasal düzenlemenin artık yapılması gerekiyor. Ücretlilerin diğer gelir gruplarına göre farklı matrahla ilişkilendirilmesi noktasında yüzde 27 ve yüzde 35’lik dilimlerde yapılan uygulamanın artık yüzde 15’lik dilimde esaslı bir şekilde gerçekleştirilmesi elzemdir”  diye konuştu.

3600 ek göstergenin kapsamı genişletilmelidir

3600 ek göstergenin kapsamının genişletilerek hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Yalçın, bu konuda yeterince zaman geçirildiğini, bir an önce adım atılması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top