Depremzedelerin yanındayız


4068 | 02.11.2020
| |

Memur-Sen heyeti, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin ardından bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

Memur-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Kenan Çalışkan, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural, Toç Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Zekeriya Yazıcı, Bayındır Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Tosun, Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Ali Kaya’dan oluşan heyet, ilk olarak depremin etkili olduğu Bayraklı ilçesinde incelemelerde bulunarak, Mansuroğlu ve Manavkuyu mahallelerindeki arama kurtarma çalışmaları ile ilgili UMKE, AFAD, 112, itfaiye ve sivil ekiplerden bilgi aldı. 

Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan ve Ege Bölgesi Kızılay Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök ile bir araya gelen heyet, daha sonra 112 Acil Çağrı Merkezi’nde sağlık çalışanlarını ziyaret ederek, Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammed Güven ve İl Sağlık Müdürü Mehmet Burak Öztop ile görüştü. Öztop, arama ve kurtarma çalışmalarında UMKE ve 112 Acil Yardım’dan oluşan 832 ekip ve 5096 personelin faaliyette bulunduğunu belirterek, “Enkaz altındaki son vatandaşımıza ulaşana dek çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz” dedi. 

Semih Durmuş, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, İzmir’de yakın tarihte görülmemiş bir felaketin yaşandığını vurgulayarak, “Memur-Sen heyeti olarak İzmir’de depremden etkilenen bölgeleri ziyaret ettik. Başta sağlık ve arama kurtarma ekiplerimiz olmak üzere, tüm gücüyle seferber olan kamu kurumlarımıza, hemen sahaya inen Memur-Sen teşkilatımız ve tüm sivil toplum kuruluşlarına, yüce gönüllü milletimize yürekten teşekkür ediyor; vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Malzemeden çalanlar, üstü örtülü bir cinayetin failidir

Fay hatlarının yoğun olduğu bölgelerde depremin etkilerine karşın yıkılmayan binaların inşa edilmesi gerektiğini ifade eden Durmuş, “İhmalkârlığın, kuralsızlığın, çürük binaların depremden daha yıkıcı ve ölümcül olduğunu Bayraklı’da bir kez daha görmüş olmanın hüznü içindeyiz. Kâr amacı güdülerek inşaatlardaki malzemelerden çalanlar, üstü örtülü bir cinayetin failidirler” diye konuştu. 

Durmuş, beraberliğin, doğal afetler sonrasında verilen mücadeledeki önemine dikkat çekerek, “Her afetin önüne geçilemez yıkıcı etkileri olur, ancak devlet ve milletin afetin yıkıcı etkilerine karşı topyekûn teyakkuz hâlinde olarak onarıcı bir rol üstlenmesi yaralarımızın sarılmasında en büyük etkendir” şeklinde konuştu.
Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top