Genel Yetkili Sendika

Filistin’e ambulans bağışında bulunduk

Konfederasyonumuz Memur-Sen, havadan ve karadan abluka altına alınan Gazze’de acil ihtiyaç duyulan, yaralıların transferini sağlayacak, acil yardım müdahalesinin yapılabileceği tam teşekküllü, ileri düzey bir ambulansı Türk Kızılay aracılığıyla Filistin halkına bağışladı.

Mazlumun yanında olmak insani bir sorumluluk, imanî bir yükümlülüktür

Türk Kızılay Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen ailesi olarak dünyanın neresinde bir mazlum, mağdur varsa buna ilişkin bir insani bir sorumluluk, imanî bir yükümlülük ortaya koymayı zorunluluk olarak gördüklerini ifade ederek, “Filistin’deki İsrail terörüne koronavirüs önlemleri çerçevesinde 81 ilde tepki gösterdik ve buna ilişkin kamuoyunun oluşmasına katkı verdik. Bu kapsamda Ankara ve İstanbul’da yürüyüşler gerçekleştirdik ve basın açıklamaları yaptık. 79 ilde araç konvoylarıyla sesimizi duyurmaya çalıştık” dedi.

İbadethaneleri basmanın, evlerine silah zoruyla el koyarak insanları kapı dışarı etmenin kabul edilebilir hiçbir tarafının olmadığının altını çizen Yalçın, İsrail tarafından gerçekleştirilen devlet terörüne karşı duyarsız kalmamanın, mazlumun ve mağdurun elinden tutabilmenin Memur-Sen’in açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. 

Mazlum Filistin halkının yanında, Siyonistlerin karşısındayız

Havadan ve karadan yapılan bombardımanlarla Gazze’de meydana gelen yıkımı 1999 yılında Gölcük’te meydana gelen depremin arkasında bıraktığı enkaza benzeten Yalçın, “Gazze’deki hasarın boyutu, Gölcük depreminin verdiği hasarın bir buçuk katı büyüklüğünde. 1500’ün üzerinde konut hasar görmüş ve içerisinde oturulmaz hâle getirilmiş. İnsanlar okullarda barınmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Türk Kızılay’ın dünyanın neresinde olursa olsun meydana gelen bir afet, çatışma ve felaket anında hızlıca refleks geliştiren bir kurumsal bir yapıya dönüştüğünü dile getiren Yalçın, “Başkanımızın nezdinde Türk Kızılay yönetimine ve gönüllülerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İsrail terörüne şiddetle karşı çıkıyor ve mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Yönetim Kurulumuza da bir araya gelerek ambulans gönderme kararı aldıkları için ayrıca teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

Kınık: Ambulans hızlı bir şekilde Filistin’e ulaşacak

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, yaşananların 2014 yılındaki saldırılarla kıyaslandığında çok daha büyük olduğunu kaydederek, “Gazze’de maalesef 2 bine yakın müstakil bina yerle bir edildi. Yollar, içme suyu ve atık suyu altyapıları, enerji hatları, fabrikalar, tarım arazileri, seralar hatta kovid-19 analiz laboratuvarları ve aşı depoları da dâhil olmak üzere hayati fonksiyona sahip birçok yapı da tahribata uğradı. 66’sı çocuk, 39’u kadın, 17’si yaşlı olmak üzere 300’e yakın sivil hayatını kaybetti ve yaklaşık 2 bin insan da yaralandı” diye konuştu.

Kınık, şunları söyledi: “Memur-Sen, en çok ihtiyaç duyulan konuların başında gelen, yaralıları transfer edebilecek ve tıbbi bakım hizmeti verebilecek ileri reanimobil bir ambulansı Filistin’e bağışlıyor. Biz de aracılık ederek Memur-Sen’in kıymetli acil sağlık desteğini çok hızlı bir şekilde Filistin’e ulaştıracağız. Ben Memur-Sen ailesine, Memur-Sen Yönetim Kurulu nezdinde şükranlarımı arz ediyorum. Her zaman yaptıkları gibi insani bir duruş sergilediler, duyarlı davrandılar. Her zaman yaptıkları gibi mazlumun, mağdurun ve ezilenin yanında oldular. Kendilerine çok yakışan bu erdemli davranışı sergilediler. Çok teşekkür ederim.”

Toplantıya, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın yanı sıra, Memur-Sen Genel Sekreteri Semih Durmuş, Genel Başkan yardımcıları Hacı Bayram Tonbul, Soner Can Tufanoğlu, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan ve Genel Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı katıldı.